Zanim przejdziemy do wyboru farby warto pamiętać o porze roku, kiedy takie malowanie będzie odpowiednie. Nie należy go wykonywać w czasie, kiedy ogrzewanie jest włączone, najlepszą więc na to porą będzie wiosna lub lato.
Przed malowaniem grzejnik należy oczyścić - umyć, osuszyć, odtłuścić, usunąć odpryskującą farbę oraz ewentualną rdzę. Przy malowaniu kaloryferów starego typu, tzw. żeberkowych, warto zaopatrzyć się w specjalne pędzle, które umożliwią pomalowanie trudno dostępnych miejsc. Ciekawym rozwiązaniem może w tym przypadku okazać się użycie gąbki do mycia naczyń (nowej), aby rozprowadzić farbę w zakamarkach niedostępnych dla pędzla.
Co do farby - powinna charakteryzować się znaczną odpornością na wysoką temperaturę i wilgoć. Na rynku dostępne są dedykowane właśnie grzejnikom. Można też spróbować z farbą ftalową lub akrylową. Ważne jest, aby na opakowaniu była zamieszczona informacja o tym, że produkt jest przeznaczony do malowania metalu.
Przed nakładaniem kolejnych warstw zwykle należy odczekać dobę. Taka informacja powinna znajdować się na farbie.
Zanim przystąpimy do malowania nie możemy też zapomnieć o zabezpieczeniu powierzchni wokół kaloryfera, np. folią malarską, starymi gazetami czy kartonami.
Poprzednia
Następna