iGostyn.pl reklamy
Wydarzenia

Na placu apelowym jednostki w Lesznie złożyli uroczystą przysięgę

Zdjęcie: DWOT
Ostatnie w tym roku szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” dobiegło końca. Nowi rekruci na placu apelowym jednostki w Lesznie złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Stali się tym samym pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Słowa roty wojskowej wypowiedziało 68. ochotników, a wśród nich 24. kobiety.

Była to już 19. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z Covid-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.

 

Składający przysięgę Wielkopolanie i Lubuszanie zostali powołani do służby 27 sierpnia i musieli odbyć intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia.

 

Wśród nowych żołnierzy 12 Wielopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajdują się ludzie różnych zawodów i profesji. Jest instruktor judo, wschodoznawca, inżynier ogrodnictwa, elektryk, informatyk, wielu uczniów i studentów. Różni ich wiele, ale łączy chęć pomagania innym i służby ojczyźnie. Teraz zasilą istniejące już bataliony lekkiej piechoty w Śremie, Lesznie, Dolaszewie pod Piłą i Skwierzynie.

 

W skali całego kraju żołnierzy WOT jest już ponad 30 tys., niosą wsparcie w sytuacjach kryzysowych, współpracują z innymi służbami i wciąż doskonalą swoje umiejętności. Natomiast w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 2000 żołnierzy. 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


mobilny żuraw gostyń

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę