iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.plPłytki ceramiczne CERAMEX
Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Gostyniu.
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu gostyńskiego.
Poradnik

Niepełnosprawny pracownik. W jaki sposób powinien szukać pracy?

2021-04-02 07:04:00

Coraz więcej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności chętnie podejmuje zatrudnienie. Także pracodawcy stwarzają coraz więcej możliwości takim pracownikom. Jednak nadal osoby z niepełnosprawnością mają wiele wątpliwości i pytań.

Osoby niepełnosprawne coraz chętniej podejmują pracę. Jednak wiele z nich ma dość spory problem w przypadku zatrudnienia po raz pierwszy. Często zastanawiają się jak powiedzieć o swojej niepełnosprawności przełożonemu. Czy wspomnieć o tym w CV czy dopiero w późniejszych etapie rekrutacji? Nieodpowiednie poszukiwania pracy potrafią skutecznie zniechęcić. By wszystko przebiegło zgodnie z planem należy zacząć od napisania porządnego CV, w którym uwzględni się nie tylko ukończone szkoły ale także kursy i szkolenia. Warto też wspomnieć o kursach, które chce się dopiero odbyć. Można to też zrobić w liście motywacyjnym. W zależności od tego, w jakiej branży chce się pracować należy szukać odpowiednich ogłoszeń. Nie powinno się ograniczać tylko do Urzędy Pracy. Jest mnóstwo internetowych stron, gdzie łatwo można znaleźć uczciwego pracodawcę.

 

Niepełnosprawny pracownik a CV: czy otwarcie mówić o posiadanym orzeczeniu?

 

Wiele osób zastanawia się, kiedy poinformować potencjalnego szefa o swojej niepełnosprawności. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ wpisanie do CV może działać zarówno na korzyść jak i na niekorzyść przyszłego pracownika. Jeśli taka informacja zostanie zawarta w dokumencie to kandydatura może zostać odrzucona jeszcze na etapie rekrutacji. Wiele osób zatrudniających boi się osób niepełnosprawnych lub powołuje się na bariery architektoniczne firmy. Ale może to też być dodatkowym atutem. Dużo właścicieli ceni sobie takich pracowników. Również ze względu na liczne profity. Czasami nieumieszczenie takiej informacji w CV może zostać odebrane przez osobę rekrutującą jako chęć oszustwa.

 

Gdzie niepełnosprawny pracownik powinien szukać pracy: rynek otwarty czy chroniony?

Pozostaje też kwestia szukania pracy. Osoby niepełnosprawne pracują zarówno w zakładach, gdzie ich kolegami są osoby zdrowe ale także w specjalnych firmach, które zatrudniają tylko osoby z orzeczeniami. W zależności od stopnia niepełnosprawności, doświadczenia i kwalifikacji można szukać pracy na rynku otwartym. Czyli takim, który jest dostępny dla wszystkich. Pracownik będzie tam traktowany na równi z innymi w kwestii obowiązków i odpowiedzialności. Jeśli zdarzy się, że dana osoba będzie miała problemy z wejściem na otwarty rynek, może swoich sił spróbować w zakładzie pracy chronionej. Są to specjalne miejsca stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Informacje na temat edukacji w Gostyniu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Gostyniu i okolicy.
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl