iGostyn.pl reklamy
Z policji

Niepotrzebny wakacyjny wydatek...

Zdjęcie: Archiwum
Lato, to czas wakacji, urlopów i częstszych oraz dłuższych samochodowych wyjazdów. Pamiętajcie, żeby podczas kierowania korzystać z zestawu głośnomówiącego. To zdecydowanie bezpieczniejsze, a poza tym, w razie policyjnej kontroli, uchroni Was przed nadwyrężeniem wakacyjnego budżetu.
Telefon komórkowy to nieodłączny element funkcjonowania większości ludzi. Właściciele „komórek” korzystają z nich o każdej porze i wszędzie. Piszą SMS-y, rozmawiają, korzystają z nawigacji i Internetu. Robią to podczas śniadania, w pracy, szkole, czy na spacerze... Niestety, bardzo często również podczas kierowania samochodem. Takie zachowanie może kosztować 200 zł, a nieraz nawet utratę zdrowia czy życia.
 
Wystarczy kilka sekund na odebranie połączenia, by rozproszyć uwagę kierującego i zwiększyć ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia na drodze. Podczas, gdy siedzący za kierownicą skupia swoją uwagę na klawiaturze telefonu, jego koordynacja ruchów gwałtownie spada. Kilka sekund to wystarczający czas na niekontrolowaną zmianę pasa jezdni, wjazd do rowu, czy zderzenie z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Jeszcze większym zagrożeniem na drodze są osoby, które kierując piszą równocześnie SMS-y, sprawdzają pocztę bądź portale społecznościowe.
 
Jak pokazują działania prowadzone przez policję kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonów komórkowych, wciąż nie brakuje. Dla osób, którym zdarza się prowadzić rozmowy telefoniczne w czasie jazdy rozwiązaniem jest korzystanie z zestawu głośnomówiącego bądź słuchawki Bluetooth. Powyższe urządzenia pozwolą kierowcy na prowadzenie rozmowy telefonicznej w sposób nie naruszający przepisów ruchu drogowego, a także na niestwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym.
 
Zgodnie z aktualnym taryfikatorem korzystanie z telefonu komórkowego wymagającego trzymania w ręce jest wykroczeniem, za które policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Dodatkowo kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych.
 
Policjanci przestrzegają, że podczas prowadzonych kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym, będą zwracać szczególną uwagę na osoby, które w czasie jazdy w nieprawidłowy sposób korzystają z telefonu. Zwłaszcza teraz, podczas wakacji, gdy na drogach panuje wzmożony ruch, takie zachowanie może doprowadzić do tragicznego w skutkach finału podróży.
 

 

 

Źródło: KPP GostyńTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę