iGostyn.pl reklamy
Wypoczynek

O czym należy pamiętać, aby wakacje były bezpieczne?

Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe tygodnie, musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, by wypoczynek był bezpieczny?

Zapewne każdego z nas słoneczna pogoda zachęca do wyjścia z domu oraz wyjazdów. Słoneczne dni, wolne od pracy i codziennych obowiązków sprzyjają spędzaniu czasu z rodziną. To czas zabawy i odpoczynku. Wypoczywamy w różnych miejscach i różnych formach. Są to wyjazdy w góry i nad morze. Wolny czas spędzamy również w miejscu zamieszkania, korzystając z okolicznych atrakcji. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższy czas musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, by wypoczynek był bezpieczny? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

 

O zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać już przy planowaniu wyjazdu. Coraz częściej korzystamy z ofert internetowych. Zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto ustalić czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Warto poszukać obiektu na mapie internetowej i sprawdzić opinie innych osób.

 

Podróż również powinna być bezpieczna. W przypadku podróżowania samochodem należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a jazdę dostosować do warunków panujących na drodze. Korzystając ze środków komunikacji publicznej cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.

 

Przed wyjazdem należy zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania lub domu. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem. Warto zastanowić się czy pozostawiona gotówka oraz biżuteria nie byłaby bardziej bezpieczna na koncie i w skrytce bankowej.

 

Wypoczywając w górach lub nad wodą korzystajmy z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z panującymi warunkami atmosferycznymi. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie. Nad wodą przestrzegajmy regulaminu kąpieliska. Stosujmy się do zaleceń oraz uwag ratownika. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego sprzętu pływającego. Używajmy również kamizelek ratunkowych. Zadbajmy także o bezpieczeństwo najmłodszych. Zwracajmy uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Nie pozwólmy, by korzystały z kąpieliska bez opieki dorosłych. Unikajmy kąpieli i korzystania z jednostek pływających w czasie burzy lub porywistego wiatru. Zadbajmy też o ochronę przed słońcem. W czasie upałów nawadniajmy organizm i korzystajmy z nakrycia głowy.

 

Pamiętajmy, że czas relaksu nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku. Przestrzec przed sięganiem po różnego rodzaju używki. Wyczulić na przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Warto także monitorować na bieżąco aktywność dzieci w internecie. Uczulmy je na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line oraz udostępnianiem swoich danych w sieci.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę