iGostyn.pl reklamy
Podatki

Od tego roku również przedsiębiorcy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT

Tegoroczna kampania zeznań trwa od 15 lutego do 30 kwietnia. W e-Urzędzie Skarbowym na podatników czekać będą ich zeznania podatkowe. Od tego roku również przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej, która jest udostępniona w serwisie e-Urząd Skarbowy. - W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą Twój e-PIT aż blisko 2 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. - mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

 

Elektroniczny PIT w e-Urzędzie Skarbowym

Już kolejny rok z rzędu rozliczenie PIT będzie udostępnione w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Podobnie jak w ubiegłych latach najpopularniejsze zeznania PIT zostaną automatycznie wygenerowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).

Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy zalogować się do serwisu na podatki.gov.pl oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane, rozliczyć ewentualne ulgi, zaakceptować i wysłać deklarację.

Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. W tej chwili możemy to zrobić w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok planowane jest stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi.

 

Od 2024 roku Twój e-PIT dostępny również dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej,
  • od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Przygotowane i udostępnione zeznanie, przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić o informacje, których KAS nie posiada, następnie zaakceptować i wysłać w usłudze Twój e-PIT. Dane do samodzielnego wprowadzenia dotyczą m.in. kosztów uzyskania przychodów (PIT 36 i PIT 36L), przychodów, składek na ubezpieczenia społeczne, ulg i odliczeń.

Dodatkowym wsparciem przedsiębiorców będzie przygotowany specjalny kreator. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku.

- W zeszłym roku ponad 2,2 miliona podatników złożyło PIT w Wielkopolsce, blisko 300 tys. rodziców skorzystało z najpopularniejszego odliczenia – ulgi prorodzinnej. Wśród rozliczających - ponad 41,5 tys. Wielkopolan skorzystało z ulgi termomodernizacyjnej, która wpływa na ekologię i ochronę naszego środowiska – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę