iGostyn.pl reklamy
Wnętrza

Odpływy liniowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Urządzając strefę prysznica coraz częściej decydujemy się na wyłożenie brodzika płytkami. Przy takim rozwiązaniu nieodzowny będzie odpływ liniowy, dzięki któremu woda bezproblemowo spłynie do kanalizacji. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ten produkt?

 

Ostatnie lata wyznaczyły zupełnie nowy kierunek myślenia o prysznicu. Nie jest on już kojarzony wyłącznie ze strefą publiczną. Ani także jedynie z małymi łazienkami, w których nie było możliwości zmieszczenia wanny. Nowoczesny prysznic to dziś nowy standard kąpieli - oszczędnej, wygodnej i utrzymanej w duchu wellness. A przy okazji, jest coraz bardziej lubianym przez architektów sposobem aranżowania łazienkowej przestrzeni.

Cold Princess by Rodak

 

Prysznic zmienia się

Dzieje się tak między innymi dlatego, że linie produktów dedykowane prysznicowi rozwijają się niezwykle szybko. Z pewnością przyczyny tego można poszukiwać we wspomnianym proekologicznym aspekcie kąpieli w kabinie. Do napełnienia wanny średnio potrzeba ok. 100 litrów wody. Krótki, 5-minutowy prysznic przy użyciu oszczędnej armatury to ok. 32 litry. Trend ten podchwycili producenci wyposażenia dedykowanego do prysznica, którzy już dziś proponują nam rozwiązania w nurcie smart home. Armatura prysznicowa sterowana smartfonem, głosem czy zapamiętująca preferowane ustawienia kąpieli poszczególnych użytkowników - to wszystko mamy już w zasięgu ręki.

Kolejna istotna zmiana związana z prysznicem to fakt, że współcześnie otrzymał on zupełnie nową funkcję. Służy dziś nie tylko do kąpieli. Ma również dekorować przestrzeń łazienki. Świetnie widać to nie tylko na przykładzie kształtów kabin, ale także kolorystyki ich profili. Coraz rzadziej wybieramy klasyczny chrom, a częściej sięgamy po czarny mat, biały, złoty, miedziany. Ale nie tylko trendy kolorystyczne zmieniają tę strefę łazienki. Z pewnością mocno wpłynęło na nią pojawienie się na rynku odpływów liniowych.

Grava White by Duklas

 

Wiele atutów

Co umożliwiają odwodnienia liniowe? Przede wszystkim dzięki nim możemy zaaranżować bezprogowe wejście do kabiny. Oznacza to powierzchnię prysznica jednorodną z podłogą całej łazienki. Tworzy ona przestrzeń bez dodatkowych podziałów, co sprawia, że rozwiązania z odpływem są jednymi z bardziej lubianych przez architektów. To świetna opcja dla wszystkich, którym bliska jest estetyczna czystość i minimalizm. Warto podkreślić, że powierzchnia prysznicowa z odpływem liniowym jest idealna także dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Umożliwia bowiem wygodne i bezproblemowe wejście do kabiny, czy wjechanie do niej wózkiem.

Interval by Czechura

 

Z czego składa się odpływ liniowy?

Podstawowe elementy, z których składa się odpływ liniowy to rynna, syfon i ruszt. Ta pierwsza, to miejsce, w które stopniowo trafia płynąca z armatury prysznicowej woda. Syfon ma za zadanie efektywnie odprowadzić ją do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ruszt natomiast przykrywa rynnę i jest elementem dekoracyjnym całości.

Jeśli zdecydowaliśmy o posiadaniu w łazience kabiny prysznicowej w całości wyłożonej płytkami i wyposażonej w odwodnienie liniowe, musimy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Wybór konkretnego odpływu musi być oparty na porównaniu parametrów jego przepustowości z rodzajem syfonu. Źle dobrane mogą powodować niewłaściwe odbieranie wody i np. zalewanie łazienki. Warto także, by rynna odpływu była wykonana w całości ze stali nierdzewnej i była łatwa w czyszczeniu. Równie istotna jest kwestia dopasowania odwodnienia do posiadanego zestawu prysznicowego. Inny będzie model przeznaczony do tradycyjnej rączki prysznicowej, a inny dla deszczowni. Najistotniejszy w przypadku kabiny z odpływem liniowym będzie jednak jego profesjonalny montaż. Podłoże pod brodzikiem musi być przygotowane pod tzw. strefy mokre i zabezpieczone warstwą hydroizolacji. Bardzo ważne jest też odpowiednie wykonanie spadków, które poprowadzą wodę we właściwym kierunku. Kolejna sprawa to właściwe wypoziomowanie rusztu. Nie bez znaczenia dla przyszłego użytkowania będzie także użycie odpowiedniej chemii: fugi, klejów i silikonów przystosowanych do trwałego kontaktu z wodą. Sprawdzony specjalista będzie tu niezbędny!

Mercedario by Batura

 

Odpływ w podłodze, ścianie czy w narożniku?

Odwodnienia liniowe nie są nowością na rynku. Dlatego ich oferta jest bardzo szeroka. Wciąż pojawiają się jednak nowe rozwiązania, które czynią ten produkt coraz atrakcyjniejszym. Szerokości rynien kurczą się (tzw. odpływy szczelinowe) bez wpływu na zmianę ich przepustowości. W zależności od potrzeb użytkowników niektóre modele można także docinać. Generalnie jednak wybierać można z odpływów w formie linii montowanych w podłodze, w ścianie lub też w narożniku kabiny (mogą mieć kształt litery "L"). Znajdziemy także odwodnienia łukowe przeznaczone do kabin narożnych. Rynny przykrywamy natomiast dekorowanymi rusztami - np. z wyciętymi wzorami lub gładkimi wykończonymi w technologii szczotkowanego metalu. Popularne są także ruszty, które wypełnić można fragmentem płytki - tej samej, która pokrywa resztę podłogi prysznica. W ten sposób odpływ staje się w zasadzie niewidoczny.


Macchia and Concrete by Jastrzębska

 

Odpływ liniowy to niewielki element wyposażenia. Jednak ma on wielką wagę dla sprawnego i bezproblemowego użytkowania łazienki. Dlatego tak ważny jest wybór modelu od renomowanego producenta, odpowiedni dobór jego parametrów, a także profesjonalny montaż.

 

JETA

ul. Ogrodowa 9, 63-800 Gostyń

604 963 928

https://jeta.pl/content/13-salon-lazienek-w-gostyniu

 

 

Źródło: *Artykuł sponsorowanypasek reklama


Czytaj również


WALBET


OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę