iGostyn.pl reklamy
Dla kierowcy

Odśnieżanie auta na włączonym silniku? Warto przed zimą przypomnieć obowiązujące przepisy

Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki. Śnieg i lód zalegające na szybach mogą utrudniać jazdę i prowadzić do wypadków. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować samochód do jazdy.

Zimą, to dość częsty widok, szczególnie o poranku - kierowcy ze skrobaczkami w ręku pozbywający się lodu lub śniegu z szyb swoich pojazdów. Niestety, wielu z nich popełnia błąd, odśnieżając samochód przy włączonym silniku.

Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować ostrożność, dostosowując prędkość jazdy do warunków ruchu, w szczególności do stanu nawierzchni, warunków atmosferycznych i widoczności. Art. 60 ust. 2 pkt 3 tej ustawy zabrania kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.

Oznacza to, że odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku jest zakazane. Jest to wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, za które grozi mandat w wysokości 100 zł.

Warto też dodać, że odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska. W czasie pracy silnika emitowane są spaliny, które zawierają szkodliwe substancje. A jeśli auto wydziela nadmierną ilość spalin i jest głośne, to wówczas taki mandat może wzrosnąć nawet do 300 zł.
pasek reklama


Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę