Z racji tego, że ogrzewanie podłogowe montowane jest pod podłogą, warto o nim pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. By w pełni z niego korzystać musi zostać ono profesjonalnie wykonane przez odpowiedniego fachowca.
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa rodzaje: wodne (wykorzystuje się rury i izolację) oraz elektryczne (potrzebne są specjalne maty, które się nagrzewają). Jest to dość kosztowne, dlatego osoby, które nie chcą sporo wydawać, najczęściej decydują się na nie tylko w łazience, gdzie jest to bardzo praktyczne.
Ogrzewanie podłogowe mimo sporych kosztów ma wiele zalet. Przede wszystkim ogrzewa podłogę na całej jej powierzchni. To dobre rozwiązanie, szczególnie przy małym metrażu (mniejsze koszty montażu i nie zabiera dodatkowego miejsca). Ciepło wytwarzane i dostające się do pomieszczenia przez podłogę powinno mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni. Dobrze więc zadbać o odpowiednie meble, a raczej o ich skromną ilość. Sprzęt stojący powinien posiadać wyższe nóżki, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a także dlatego by nie został uszkodzony emitowanym ciepłem. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ ciepło przedostaje się za pomocą promieniowania, a w przypadku tradycyjnych grzejników przez ruch powietrza. Dzięki temu nie unosi się kurz. Ogrzewanie podłogowe jest komfortowe i może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd, ponieważ dobrze założone pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o dwa stopnie, co w skali roku pozwoli obniżyć zużycie energii nawet o kilkanaście procent.
Oprócz wielu pozytywnych cech, są też minusy. Głównym jest wystąpienie awarii. Gdy już się zdarzy, to wówczas trzeba skuć fragmenty podłogi, by dostać się do centrum ogrzewania. Taka naprawa może zająć nawet... kilkanaście dni. W pomieszczeniu, gdzie zdecydowano się na zamontowanie ogrzewania, trzeba zrezygnować z puszystych dywanów, konieczne są też materiały, które dobrze przewodzą ciepło, czyli np. kamień i specjalne wykładziny, zamiast grubych dywanów. No i coś, co interesuje prawie każdego, czyli koszt. Instalacja jest droższa, bo od 30% do 40% od instalacji tradycyjnej.
Poprzednia
Następna