iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów cieszy się dużą popularnością. Poprawia kondycję włosów, nawilża je, odżywia, regeneruje uszkodzenia, ułatwia rozczesywanie. Jaki olejek wybrać? Jak olejować włosy w domu?

Jaki olejek wybrać?

Ważne jest, aby dobrać olejek do rodzaju włosów. Trzeba zwrócić uwagę na ich porowatość.

Włosy wysokoporowate często bywają przesuszone, są szorstkie w dotyku, sprawiają wrażenie zniszczonych. Często są to włosy farbowane, zwłaszcza mocno rozjaśniane oraz włosy z predyspozycją do skręcania. To one wymagają najwięcej uwagi i pielęgnacji. Są łatwe do uszkodzenia, puszą się, rozdwajają. W ich pielęgnacji warto stosować łagodniejsze środki myjące, warto też rozważyć spienianie szamponu przed użyciem w specjalnym kubeczku. Samo olejowanie włosów wysokoporowatych powinno odbywać się na dodatkowy podkład humektantowy, czyli nawilżający - żel aloesowy, miód, hydrolat.

Jakie olejki sprawdzą się przy włosach wysokoporowatych? Warto wypróbować olej z nasion bawełny, konopny, z pestek dyni, kiełków pszenicy, pestek malin, pestek winogron, słonecznikowy, lniany, arganowy, z czarnuszki, makowy, z wiesiołka.

Włosy średnioporowate są chyba najczęściej spotykanym rodzajem włosów. Zazwyczaj dobrze się układają, natomiast dość długo schną. Bardzo łatwo je obciążyć, przez co będą wyglądały na tłuste. Wśród olejków odpowiednich do włosów średnioporowatych można wymienić: olejek arganowy, ryżowy, rzepakowy, rycynowy, rokietnikowy, makadamia, z pestek moreli, z pestek śliwki, sezamowy, awokado, z orzechów laskowych czy słodkich migdałów.

Włosy niskoporowate są najmniej wymagającym rodzajem włosów - naturalnie gładkie, błyszczące. Są łatwe w stylizacji, chociaż ich gładkość może powodować problemy z uniesieniem ich u nasady oraz uzyskaniem efektu gęstości. Do włosów niskoporowatych odpowiednie będą: olej palmowy, olej kokosowy, olej babassu, masło shea, masło mango, masło kakaowe.

Jak olejować włosy?

Olejki można nakładać zarówno na całą długość włosów lub tylko na końcówki. Zabieg powinien trwać minimum 30 min, warto przedłużyć go do 2-3 godzin, od czasu do czasu można zostawić olejek na całą noc na włosach. W celu zmycia olejku nie wystarczy sam szampon - trzeba go zemulgować innym tłustym produktem, takim jak odżywka, dopiero później zastosować szampon i ciepłą wodę. Olejowanie powinno być regularne, co najmniej raz w tygodniu.

Metody nakładania oleju na włosy

Na sucho:

2-3 łyżki oleju podgrzać a następnie nałożyć na suche włosy. Włosy owinąć w turban i zostawić na 1-2 godz. 

Na mokro:

Na mokre, umyte szamponem włosy nałożyć podgrzany olej. Nałożyć na włosy turban i odczekać 1-2 godz.

Olejowanie na podkład

Najpierw na włosy należy nałożyć podkład (humektanty), następnie na niego rozprowadzić wybrany olejek. Tymi humektantami mogą być np. żel aloesowy, hydrolat, miód, woda z cukrem, odżywka do włosów, maska do włosów. Zawinąć włosy w turban i odczekać 1-2 godz.

Olejowanie w misce

W garnku z ciepła wodą rozpuszcza się 1-3 łyżki olejku, następnie zanurza się w tej mieszkance włosy (pomijając nasady), odciska się z nadmiaru wody i zawija włosy w turban. Odczekać 1-2 godz.

Olejowanie na noc

Stosuje się wybraną metodę z tą różnicą, że olej na włosach owiniętych turbanem zostawia się na całą noc. Warto pamiętać przy tym o dodatkowym zabezpieczeniu poduszki, np. ręcznikiem.

Jak zmyć olej z włosów?

Przed umyciem włosów olej musi zostać zemulgowany. W tym celu najpierw na włosy należy nałożyć odżywkę, spłukać ją, zastosować szampon, ponownie spłukać, kolejny raz nałożyć odżywkę. 

Uwaga! Olejowanie włosów nie jest zalecane osobom, które farbują się na platynowy czy chłodny blond, ponieważ olej wchodzący w reakcję z rozjaśniaczem może zniszczyć nie tylko kolor, ale i włosy.





Czytaj również

INSTYTUT ZDROWIA KATARZYNA CHROBOT
reklama w internecie
POLUB NAS NA FACEBOOKU
reklama w sieci gazet

zamów reklamę