iGostyn.pl reklamy
Dla rolnika

„Pięknieje Wielkopolska Wieś” - XIII edycja

Rozpoczął się nabór wniosków do XIII edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”. Sołectwa mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 70 tys. zł na realizację przedsięwzięć związanych z infrastrukturą, dziedzictwem kulturowym oraz promocją lokalnych tradycji. Termin zgłoszeń trwa do 6 lutego.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego 30 grudnia 2022 roku przyjął uchwałę w sprawie naboru wniosków do XIII edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Celem konkursu jest aktywizacja mieszkańców wsi i społeczności wiejskich, podniesienie jakości życia na terenach wiejskich, integracja lokalnych społeczności poprzez ich bezpośrednie zaangażowanie w realizację projektu, a także promocja idei odnowy wsi. Konkurs umożliwia uzyskanie dofinansowania projektu dotyczącego poprawiającego estetykę miejscowości, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz przyczyniają się do zachowania tradycji społeczności lokalnej, dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego.

- Konkurs „Pięknieje Wielkopolska Wieś” już po raz trzynasty daje możliwość sołectwom z Wielkopolski pozyskać dofinansowanie na wprowadzenie zmian w wspólną przestrzeń. Od tego roku zwiększona została maksymalna kwota dofinasowania projektu do 70 tys. zł. Każda z Gmin może złożyć do 3 wniosków na realizację projektów w swoich sołectwach. Program co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, w poprzedniej edycji złożono ponad 250 wniosków z których dofinansowanie otrzymało 170 projektów – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Konkurs skierowany jest do wsi i małych miast do 5 tys. mieszkańców. Warunkiem niezbędnym jest uczestnictwo sołectwa lub miasta w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Wsparcie finansowe projektu w ramach konkursu może wynosić maksymalnie do 70% kosztów kwalifikowalnych projektu, jednak nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 70 tys. zł dla pojedynczego projektu. Gmin może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie, po jednym dla danej miejscowości lub sołectwa.

- Program „Wielkopolska Odnowa Wsi” wspiera wsie i małe miejscowości w zmianie wspólnej przestrzeni życia. Dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu modernizowane są świetlice, remontowane place zabaw oraz miejsca wspólnego spędzania wolnego czasu lokalnych społeczności. Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizując program aktywizuje mieszkańców miejscowości, które uczestniczą w programie wspiera lokalne inicjatywy polepszające jakoś życia mieszkańców. W programie uczestniczy ponad 180 gmin w tym blisko 2000 sołectw i 13 miast z całej Wielkopolski. Dotychczas zrealizowanych zostało ponad 2200 projektów na łączną kwotę blisko 49 mln zł – dodaje Krzysztof Grabowski.

W ubiegłorocznej edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” dofinansowanie o łącznej wartości 7,2 mln zł otrzymało 170 projektów. Ogromną szansę rozwoju dostrzegają same sołectwa, które współpracując z samorządami gminnymi realizują rozmaite projekty, organizują wydarzenia prezentując swoje walory, wyjątkowe tradycje i bogactwo przyrodnicze. Nabór wniosków w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś” trwa do 6 lutego 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym formularze, dostępne są na stronach internetowych: www.umww.pl (podstrona Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz www.wow.umww.pl.
pasek reklama


Czytaj również


KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

mag-bull

ubojnia gola

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę