Gmina Gostyń

Pierwszy zewnętrzny defibrylator AED na terenie wiejskim w gminie

Pierwszy zewnętrzny defibrylator AED na terenie wiejskim w gminie
Zdjęcie: gostyn.pl

W środę13 maja 2026 roku w sołectwie Stężyca został zamontowany i uruchomiony pierwszy zewnętrzny defibrylator AED na terenie wiejskim w gminie Gostyń.

Przy uchwalaniu funduszu sołeckiego na rok 2026 mieszkańcy zabezpieczyli pieniądze na zakup oraz montaż urządzenia. Ostateczny koszt zakupu defibrylatora AED iPAD SP1 wraz z kapsułą zewnętrzną wyposażoną w alarm oraz montażem wyniósł nieco ponad 7 tys. zł. Całość zadania została sfinansowana ze środków funduszu sołeckiego sołectwa Stężyca.

Urządzenie znajduje się w podgrzewanej kapsule zamontowanej po lewej stronie estrady muzycznej przy wejściu na plac zabaw w Stężycy. Miejsce zostało odpowiednio oznakowane specjalną tablicą informacyjną.

Defibrylator AED to urządzenie ratujące życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Analizuje pracę serca i poprzez wydawanie prostych komunikatów głosowych pomaga świadkom zdarzenia udzielić pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. 


Źródło: gostyn.pl



Z regionu


Czytaj również