iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Podpisali porozumienie o współpracy między powiatami

Zdjęcie: powiat.gostyn.pl/ Starostwo Powiatowe w Gostyniu

Podpisanie umowy o współpracę pomiędzy samorządami było głównym punktem wizyty delegacji Powiatu Nordhausen ze Starostą Matthiasem  Jendricke  na czele w powiecie gostyńskim. Dokument sygnowany był już w Norhausen w czerwcu 2023 roku. Warto wspomnieć, że nieformalna współpraca między samorządami trwa od 2019 roku. W tym czasie skorzystała na niej młodzież, młodzi urzędnicy i przedsiębiorcy

Goście z Niemiec przebywali w powiecie gostyńskim pomiędzy 8 a 10 września. W jej skład weszli: Matthias Jendricke (Starosta Nordhausen),   Stefan Nüßle  (Wicestarosta),  Dirk  Schimm -  (Wicestarosta), Gunnar  Reuter (Dyrektor Biura Starosty, Prezes Spółki Komunalnej),  Carola Böck (Przewodnicząca Rady Powiatu, Dyrektor szkoły w Ellrich), Jessica Piper (rzecznik prasowy Starosty), Sandra Hesse -  (pełnomocnik ds. współpracy zagranicznej), Alf Grabinsky (Przewodniczący Izby Przemysłowo-Handlowej) oraz Christian Rißmann (kierowca).

W czasie swojej wizyty brali m.in. udział w jubileuszu 95-lecia Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń. Zapoznali się  także z pracą Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, a także rozmawiali o możliwości odbywania praktyk w Niemczech przez uczniów klas technika żywienia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Punktem kulminacyjnym było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy. Podpisy pod dokumentem złożyli Starosta Gostyński Robert Marcinkowski i Starosta Nordhausen Matthias Jendricke. Wcześniej, w czerwcu, analogiczny dokument sygnowano w Nordhausen. Zgodę na zawarcie porozumienia wyraziły rady obu powiatów.

W treści porozumienia znalazły się zapisy o wzmocnieniu i pogłębieniu przyjaźni oraz współpracy między powiatami, kontaktach pomiędzy szkołami, wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu, turystyki, ochrony środowiska, kultury i działaniach umożliwiających przystąpienie do programów UE.

Uroczystość uświetniła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, która w Nordhausen realizuje projekty artystyczne. 

Spotkanie było okazją do podsumowania projektu ,,Erasmus+". Przypomnijmy, dzięki temu przedsięwzięciu przyszli mechatronicy i logistycy z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu odbywali dwutygodniowe praktyki w partnerskim powiecie. W sobotę otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Warto wspomnieć, że kontakty pomiędzy samorządami trwają od 2019 roku. W tym czasie ponad 100 uczniów wyjechało do Niemiec na różnego rodzaju projekty. Współpracę nawiązali także lokalni przedsiębiorcy, a także samorządowcy.

Zarówno Powiat Gostyński, jak i Powiat Nordhausen są też partnerskimi samorządami dla Powiatu Unterallgåu w Bawarii.

Źródło: powiat.gostyn.pl/ Starostwo Powiatowe w Gostyniupasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę