iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Podsumowano praktyki mechatroników w Nordhausen

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu

15 przyszłych mechatroników z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu uczestniczyło w projekcie ,,Mobilni stażyści”, dzięki któremu mogli odbyć dwutygodniowe praktyki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen. To efekt pozyskania przez szkołę środków z programu Erasmus +, a także współpracy powiatu gostyńskiego i powiatu Nordhausen.

 

Zespół Szkół Zawodowych od kilkunastu lat skutecznie stara się pozyskiwać środki zewnętrzne. Do tej pory uczniowie wiele razy odbywali praktyki w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą. W ubiegłym roku ekonomiści spędzili miesiąc w portugalskiej Bradze.

Dzięki współpracy powiatu gostyńskiego z powiatem Nordhausen, nowym partnerem w doskonaleniu umiejętności uczniów stało się Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen.

W maju tego roku piętnastu przyszłych mechatroników uczestniczyło w dwutygodniowym stażu w Nordhausen. W pierwszym tygodniu pracy doskonalili swoje umiejętności w Centrum Kształcenia Zawodowego, w drugim w zakładach pracy.

Staż nie polegał jedynie na szlifowaniu zawodowych predyspozycji, ale także na doskonaleniu języka niemieckiego, poznawaniu kultury, wycieczkach krajoznawczych oraz aktywnościach sportowych. Uczniowie zwiedzili Nordhausen, a także wzięli udział w nocy muzeów.

23 września do powiatu gostyńskiego przyjechała 10-osobowa delegacja z powiatu Nordhausen. Wśród niej znalazł się starosta Matthias Jendricke, wicestarosta Stefan Nüßle, szefowie frakcji zasiadających w radzie powiatu, a także urzędnicy.

Podczas wizyty delegacji powiatu Nordhausen w powiecie gostyńskim samorządowcy z Niemiec zwiedzili firmę Pfeifer & Langen Polska oraz stadninę koni w Gogolewie. Odbyło się też podsumowanie projektu, a uczniowie otrzymali certyfikaty, które są potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

- Cieszę się, że nasza współpraca się rozwija i dziś możemy ją kontynuować w dziedzinie kształcenia praktycznego – powiedział Starosta Nordhausen Matthias Jendricke. - Oprócz tego projektu, którego doświadczyłem osobiście, jest przygotowany kolejny - dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. To wspólne muzyczne przedsięwzięcie, podczas którego przez tydzień dzieci polskie i niemieckie przygotowywać będą przedstawienie i wystawią je na deskach teatru – dodał.

Przypomnijmy, powiat gostyński od lat współpracuje z powiatem Unterallgäu. Kilka lat temu nawiązał też relacje z samorządem z Nordhausen – partnerskim dla Unterallgäu. Samorządy już dziś planują rozwój tej współpracy i dążenie do jej sformalizowania. W listopadzie do Nordhausen wyjadą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 aby wspólnie z niemieckimi rówieśnikami realizować projekt muzyczny. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu z kolei po raz drugi będą kształcić swoje umiejętności w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen. Projekt stażowy ma być zrealizowany w maju przyszłego roku. Planowane są także działania w zakresie wsparcia kształcenia pracowników administracji.


 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gostyniupasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę