iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Pojechali do Doliny Baryczy, tworzyli wianki i nie tylko

Nieformalna grupa Gostyńska Akcja re-ANIMACJA zorganizowała dla rękodzielników, twórców i wytwórców produktów lokalnych z powiatu gostyńskiego jednodniowy wyjazd studyjny do Doliny Baryczy.

Gostyńskie środowisko twórców, do tej pory niezorganizowane, budzi się do życia. Ludzie poczuli chęć by nie tylko wyjść z domów, ale przede wszystkim poznać się i wspólnie tworzyć ciekawe inicjatywy. Po spotkaniu sieciującym i szkoleniu z promocji produktów lokalnych przyszła pora na naukę w praktyce.

 

Okazuje się, że w niedalekim sąsiedztwie powiatu gostyńskiego jest możliwość zapoznania się, jak niesamowita energia lokalnych przedsiębiorców związanych ze Stowarzyszeniem "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" doprowadziła do sukcesu lokalnej marki. Za sukcesem lokalnej marki idzie sukces ekonomiczny lokalnych producentów zrzeszonych w odwiedzanym Stowarzyszeniu.

 

Podczas wyjazdu w czwartek 21 października gostyńscy twórcy spotkali się z Ingą Demianiuk–Ozgą ze Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, która opowiedziała o długiej, bo ponad 12-letniej drodze, jaką już przeszli tworząc sieć lokalnych twórców i marki lokalnej. Poznaliśmy, jakie były początki, trudności i bariery, które jednak zostały przezwyciężone. Obecnie takie imprezy jak Dni Karpia ściągają tysiące turystów i smakoszy z Polski i Europy a sama Dolina Baryczy wzbudza powszechne zainteresowanie.

 

W czasie wyjazdu studyjnego uczestnicy zobaczyli Stawy Milickie, spróbowali karpia, odwiedzili także dwóch producentów lokalnych: rodzinną wytwórnię przetworów owocowych Z Chaty Łaniaków w Wierzchowicach oraz winnicę Anna w Krośnicach, gdzie właściciele nie tylko poczęstowali nas swoimi produktami ale i opowiedzieli, jak lokalne, rodzinne firmy radzą sobie w warunkach rynkowych, dbając jednocześnie o tradycję lokalną.

 

Na wyjeździe studyjnym dla rękodzielników nie mogło zabraknąć elementu twórczego. Uczestnicy spróbowali swoich sił w tworzeniu wianków z kwiatów jesiennych pod okiem Agnieszki i Jarka Lesiaków, którzy tworzą swoje kompozycje z roślin zebranych własnoręcznie na łąkach i polach.

 

Przed nami koleje wyzwanie: na listopad planujemy organizację pierwszego targu rękodzielników i wytwórców w naszym powiecie. Na razie trwają intensywne przygotowania a o efektach poinformujemy niebawem.

 

 

Wyjazd jak i inne działania są realizowane w ramach projektu „Małe – Wielkie Dzieła: Gostyńskie Produkty Lokalne”, które są dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030


 

 
pasek reklamaCzytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę