iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.plIGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu gostyńskiego.
Ważne sprawy

Pomoc dla Franka

2021-01-22 12:01:00

Obecnie w Polsce u jednego dziecka na sto, diagnozuje się spektrum autyzmu. Zaburzenie to objawia się m.in. trudnością w sposobie komunikacji z otoczeniem oraz zakłóceniami w wyrażeniu emocji. Autyzm jednak także dotyka wiele innych obszarów funkcjonowania człowieka.

Autyzmu nie można wyleczyć. Towarzyszy on osobie przez całe życie. Jednak dzięki terapii można zminimalizować wpływ zaburzeń na funkcjonowanie człowieka w przyszłości. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest szybka diagnoza. Jej wczesne i trafne postawienie pozwala na szybsze rozpoczęcie terapii i lepsze efekty. Warto jednak wiedzieć, że proces diagnostyczny jest złożony i wymaga testów psychologicznych, badania słuchu i wzroku, konieczne jest wykonanie morfologii krwi oraz badań neurologicznych. W postawieniu diagnozy biorą więc udział specjaliści z psychologii klinicznej, psychiatrii, medycyny i pedagogiki specjalnej. Ważna jest też obserwacja zachowań dziecka przez rodziców.

Warto też dodać, że zbliża się kwiecień, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z kolei kolor niebieski - uznawany za najgłębszy z kolorów - kojarzony jest właśnie z tym zaburzeniem.

 

Dzieckiem autystycznym jest Franek, którego mama pochodzi z Krotoszyna. Właśnie ukończył trzy latka. W listopadzie 2020 roku rodzice chłopca odebrali z poradni psychologiczno-pedagogicznej orzeczenie o kształceniu specjalnym ze względu na rozpoznanie spektrum autyzmu. Obecnie Franek chodzi do przedszkola integracyjnego do grupy specjalnej dla dzieci autystycznych, gdzie ma dodatkowe zajęcia m.in. z logopedą czy psychologiem. Oprócz tego raz w tygodniu uczęszcza na hipoterapię, a dwa razy w tygodniu do domu przychodzi terapeutka logopedyczna. To wszystko jednak wymaga wielu poświęceń i środków finansowych. 

Mama Franka przebywa z nim cały czas, zrezygnowała z pracy, by opiekować się synkiem. Ojciec chłopca z kolei pracuje na wyjeździe. Wspólnym marzeniem rodziców jest, aby w przyszłości ich synek stał się całkowicie samodzielny i niezależny od nich. Aby to się mogło stać, potrzebne jest regularne leczenie, ciągła terapia i rehabilitacja.

Więcej o historii Franka przeczytacie na stronie Fundacji JiM, której jest podopiecznym.

 

A jeśli nasi Czytelnicy zechcą wspomóc Franka i jego rodziców, to poniżej podajemy informacje potrzebne do przekazania 1% przy rocznym rozliczeniu z fiskusem lub do przekazania darowizny.

 

Przekaż 1%

Wpisz w PIT KRS FUNDACJI JiM0000127075

W rubryce CEL SZCZEGÓŁOWY wpisz

#4252 Franciszek Hereć

 

Przekaż darowiznę

Wpłać darowiznę na konto

23 1030 1508 0000 0008 1718 0035

Z dopiskiem #4252 Franciszek Hereć
Fotorelacja

Conditor Ubezpieczenia Oddział Pogorzela


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Informacje na temat edukacji w Gostyniu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Gostyniu i okolicy.
Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


iGostyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - igostyn.pl