System pomocy dla uchodźców jest organizowany na poziomie centralnym. W tej chwili w każdym województwie powstał punkt informacyjny. W Poznaniu mieści się na terenie dworca PKP. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie uchwalona specustawa, która kompleksowo ma uregulować kwestie medyczne, socjalne i edukacyjne.
Ważnym tematem jest kwestia zbiórek, zwłaszcza na gruncie lokalnym. Ustalono, że powstaną punkty gminne na terenie Borku, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli, Ponieca oraz Gostynia. Ten ostatni będzie miał charakter ponadgminny. Pomoc potrzebna dla konkretnych osób przebywających na terenie powiatu gostyńskiego powinna zostać udzielona w oparciu o zbiórki lokalne. Wszystkie rzeczy (koce, kołdry, żywność o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, środki przeciwbólowe, opatrunki, środki higieny osobistej), które nie zostaną spożytkowane na terenie gmin powiatu gostyńskiego, zostaną przekazane do centrum w Poznaniu. Stamtąd planowane są transporty do Ukrainy. Na chwilę obecną nie planujemy ogólnej zbiórki odzieży i obuwia. Zakładamy, że o taką pomoc będziemy prosić w konkretnych sytuacjach dla konkretnych osób, które trafią na tereny gmin powiatu gostyńskiego.
Wojewoda zapewnił, że każdy uchodźca może liczyć na nocleg i wyżywienie. Podpisano umowy z odpowiednimi ośrodkami, które już przyjmują osoby z terenów objętych wojną. Ta pomoc została zorganizowana na szczeblu państwowym. W naszym województwie należy kontaktować się z punktem w Poznaniu za pośrednictwem gmin. Godne podkreślenia jest też duże zaangażowanie osób prywatnych, firm i instytucji.
Uchodźcy mogą liczyć w Polsce na wsparcie medyczne i edukacyjne. Dzieci będą mogły chodzić do polskich szkół. Otrzymają też pomoc w postaci dodatkowych zajęć przygotowania językowego.
Poprzednia
Następna