Poradnik

Posadzka z żywicy w domu - wady i zalety

Posadzka z żywicy w domu - wady i zalety

Coraz częściej posadzki z żywicy są stosowane w domach. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zacznijmy od tego, czym cechują się podłogi z żywicy. Przede wszystkim taka posadzka charakteryzuje się wysokim połyskiem i brakiem łączeń. Jest łatwa w utrzymaniu czystości.

 

Pozwalają na uzyskanie fantazyjnych wzorów. Dzięki zastosowaniu żywicy możemy osiągnąć efekt wody na podłodze, umieścić grafiki, zatopić różne materiały - możliwości są ogromne.

 

Kolejną zaletą będzie łatwość do zmiany - jeśli znudzi nam się podłoga z żywicy nie trzeba jej skuwać - wystarczy zamontować na niej deski, panele itp.

 

Może być stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. 

 

Przy tworzeniu posadzek z żywicy stosuje się jej dwa rodzaje -  żywicę epoksydową oraz żywicę poliuretanową.

 

Żywica epoksydowa ma mniejszy połysk, wymaga dodatkowego polakierowania. Jest bardziej podatna na porysowania. Może się odbarwić pod wpływem promieni UV. 

 

Żywica poliuretanowa jest bardziej wytrzymała, wysoki połysk można otrzymać bez dodatkowego lakierowania. W przypadku tej żywicy można też osiągnąć matową posadzkę. Ma też większą odporność na promieniowanie UV niż żywica.

 

Oprócz tego możemy podzielić posadzki z żywicy ze względu na ich grubość -  posadzki cienkowarstwowe, posadzki grubowarstwowe, posadzki grubowarstwowe kwarcowe.

 

Posadzki cienkowarstwowe składają się z żywicy wymieszanej z betonem. Mają zaledwie 0,5 mm. Można je położyć samemu. Szybko niszczeją, ścierają się, są nietrwałe. Lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach, z których często korzystamy.

 

Posadzki grubowarstwowe mają grubość od 2 do 4 mm. Są wytrzymałe, mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Pozwalają na uzyskanie efektu tafli szkła.

 

Posadzki grubowarstwowe kwarcowe są najbardziej trwałe. Żywica w tym przypadku mieszana jest z piaskiem kwarcowym. Są najbardziej trwałe i najmniej podatne na działanie promieniu słonecznych, ale i najdroższe. 

 

Cena posadzek z żywicy

Podaje się, że podłoga z żywicy epoksydowej kosztuje ok. 150-200 zł za m2. Z kolei ta wykonana z żywicy poliuretanowej to koszt nawet 300 - 400 zł za m2. Cena będzie też zależała od wielkości powierzchni. Wykonanie posadzki z żywicy jest prostsze na dużych powierzchniach, cena za metr kwadratowy będzie więc w takim przypadku mniejsza.

 

Zalety posadzek z żywicy

  • wysoki połysk
  • brak łączeń
  • dopasowanie do potrzeb alergików - brak szczelin, w których gromadzony jest kurz
  • łatwe utrzymanie czystości
  • zatapianie różnych przedmiotów
  • fantazyjny wygląd

 

Wady posadzek z żywicy

  • wysoka cena
  • możliwość porysowania posadzki w przypadku mniej wytrzymałych rozwiązań
  • konieczność zatrudnienia specjalisty

 

 






Czytaj również