iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Procedura oddawania szpiku

Każdy może zachorować na białaczkę lub nowotwór krwi. Często jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionej osoby. Ludzie rejestrujący się jako potencjalni dawcy stwarzają chorym szansę na życie.

W jaki sposób pobierane są szpik i komórki macierzyste?

 

Przed przeprowadzeniem procedury dawca zostaje kompleksowo przebadany. W większości przypadków wygląda to podobnie, jak oddawanie krwi. Pobranie następuje z krwi obwodowej. Na cztery dni przed pobraniem i w jego dniu wykonuje się podskórne zastrzyki, których celem jest zwiększenie liczby komórek macierzystych we krwi. W trakcie przyjmowania zastrzyków mogą pojawić się objawy jak przy grypie, takie jak ból głowy, bóle mięśniowo – stawowe. Podczas wykonywania procedury w obie ręce zostaną wbite wenflony, a sam proces zajmie kilka godzin.

 

Rzadziej pobór odbywa się z kości biodrowej przy znieczuleniu ogólnym. Nie trzeba wówczas wykonywać żadnych zastrzyków, jednak po wybudzeniu po znieczuleniu ogólnym mogą pojawić się takie symptomy jak senność, nudności, ból gardła, chrypka. Przez kilka dni w miejscu pobrania może być odczuwalny ból podobny do stłuczenia.

 
pasek reklama


Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę