iGostyn.pl reklamy
Motoryzacja

Przyciemnianie szyb w aucie – legalne czy nie?

Niektóre samochody posiadają w standardzie przyciemnione szyby. A co gdy ich nie ma? Czy samowolne ich przyciemnienie jest karalne?

Ciemne szyby mają wiele zalet. Chronią przed słońcem, a latem nasze auto wolniej się nagrzewa. To główny powód, dla którego kierowcy wolą takie samochody.

 

Szyby w aucie można przyciemnić samemu. Tanim sposobem jest oklejenie szyb specjalną folią. To wydatek rzędu kilkuset złotych. Pamiętajmy jednak, że niższa cena, to również słabsza jakość folii. A dodatkowo zły montaż może sprawić, że folia szybko zacznie odchodzić, co nie będzie zbyt estetycznie wyglądać.

 

Przyciemnianie szyb jest legalne, o ile nie przesadzamy. Przepisy określają, że przednia szyba musi mieć 75 procent przepuszczalności światła, a przednie boczne 70 %. Jeśli samochód jest wyposażony w dwa lusterka boczne, wówczas dla pozostałych szyb nie obowiązują żadne normy. W przypadku nieodpowiednio przyciemnionych szyb, policja ma prawo nałożyć na kierowcę mandat w wysokości do 500 zł. Dodatkowo właściciel auta może pozbyć się dowodu rejestracyjnego.

 

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

CERMOTOR


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę