iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Przysięga „Terytorialsów”

Zdjęcie: DWOT
16 dni ochotnicy spędzili na poligonie w Biedrusku. Tam odbyło się szkolenie podstawowe, konieczne, aby móc złożyć uroczystą przysięgę i stać się oficjalnie żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. W sobotę 10. sierpnia, na placu jednostki w Biedrusku służbę Ojczyźnie przysięgało ponad 100 „Terytorialsów” z Wielkopolski.

Wśród przysięgających znaleźli się uczniowie, studenci, fizjoterapeutka trenująca strzelectwo sportowe, entomolog i tatuażystka.

Dla 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to już siódma taka uroczystość. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 26. lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach programu „Wakacje z WOT”. Każdy dzień  składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazło się sporo uczniów i studentów, bo to głównie do nich skierowany jest wakacyjny projekt. Nowo wcieleni „Terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. To dopiero początek drogi, jaką będą musieli odbyć ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. Jednak aby osiągnąć pełną gotowość i stać się „combat ready”, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

 

Przysięga, za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Dodatkowo, wyróżniono sześciu żołnierzy, którzy wykazali się najwyższymi notami podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Otrzymali w obecności członków swoich rodzin, listy gratulacyjne od dowódcy 12. WBOT- płk. Rafała Miernika.  

Nowi „Terytorialsi” od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124. batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

 

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 1 200 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już ponad 20 500 tys., w tym ponad 17,5 tys. żołnierzy OT oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie ich służyło 26 tys.

 

 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

CERMOTOR

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę