iGostyn.pl reklamy
Straż pożarna

PSP w Gostyniu z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym

Zdjęcie: KP PSP Gostyń/st. kpt. Marcin Nyczka

1 grudnia 2023 roku do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu trafił drugi już w tym roku nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W najbliższych dniach, po przeprowadzeniu szkoleń dla kierowców, zostanie wprowadzony do podziału bojowego.

Nowy nabytek gostyńskich strażaków to średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, zabudowany przez MOTO-TRUCK Sp. z o.o., na podwoziu MAN TGM 18.320 z napędem 4x4. Pojazd posiada silnik o mocy 320 kM, zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy mieszczący 325 litrów, a także dwuzakresową autopompę.

Samochód trafił do Gostynia wraz z pełnym wyposażeniem w sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Wyposażony został m.in. w : zestaw narzędzi hydraulicznych, skokochron szybkorozstawialny, motopompę pływającą, wentylator oddymiający posiadający funkcję podawania piany lekkiej, sprzęt burzący, kamerę termowizyjną, eksplozymetr, zestaw ratownictwa medycznego, ubrania specjalne chroniące przed promieniowaniem cieplnym i płomieniem oraz przed czynnikami chemicznymi, aparaty ochrony układu oddechowego, sprzęt oświetleniowy, sprzęt do ratownictwa wysokościowego, oraz sprzęt i armaturę wodną.

Pojazd został zakupiony w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”, którego celem jest optymalna efektywność prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym przez Państwową Straż Pożarną na terenie Polski. Jest jednym z dziewięciu jakie do końca 2023 roku trafią do wielkopolskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Całkowity koszt nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem w sprzęt ratowniczo-gaśniczy wyniósł 1.682.482,56 zł. Finansowanie zakupu zrealizowano z budżetu państwa oraz przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nowy samochód zastąpi dotychczas użytkowany (GBA 2,5/16 MAN TGM), który w najbliższym czasie zostanie przekazany do jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu gostyńskiego, gdzie dalej będzie służył społeczeństwu.

Źródło: KP PSP Gostyń/kpt. Łukasz Hajdukpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę