iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Rozstrzygnięto konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś”

XIV edycja konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” została rozstrzygnięta. Aż 192 projekty o łącznej wartości prawie 11,5 mln zł dostaną dofinasowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął stosowną uchwałę w sprawie przekazania wsparcia na realizację projektów.

 

Konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś” to przede wszystkim aktywizacja mieszkańców wsi i społeczności wiejskich, podniesienie jakości życia na terenach wiejskich, integracja lokalnych społeczności poprzez ich bezpośrednie zaangażowanie w realizację projektu, a także promocja idei odnowy wsi. Dofinansowanie umożliwia wykonanie niewielkich projektów służących zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w miejscowości, odtwarzaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz kultywowaniu tradycji społeczności lokalnych. Udział w konkursie to także wspaniała okazja do integracji społeczności wiejskiej i aktywizacji jej członków.

- Kolejna edycja konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” umożliwi realizację marzeń lokalnych społeczności o poprawie wspólnej przestrzeni życiowej i uatrakcyjnieniu swoich miejscowości. Rekordowa wysokość pomocy która trafi do 192 miejscowości wynosi prawie 11,5 mln zł. Cieszy rosnące zainteresowanie sołectw i miejscowości uczestnictwem w programie i możliwością pozyskania znacznych środków na realizację zadania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostrzega wyraźne efekty w postaci remontowych sal, placów zabaw, licznych altan oraz wielu tablicach informujących o tym że dany projekt udało się zrealizować przy wsparciu z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” - mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

W ramach naboru wniosków do XIV edycji złożono 278 projektów, które zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z regulaminem konkursu. Po dokonaniu weryfikacji i oceny zgłoszeń wytypowano 192 projekty do przyznania dofinansowania.

- Dofinansowanie mogące wynieść nawet do 70 tys. zł to szansa na realizacje projektu mającego wpływ na funkcjonalność miejscowości oraz jakość życia mieszkańców. W ramach konkursu zgłaszane są inicjatywy o charakterze inwestycyjnym oraz takie, które promują lokalne zwyczaje i historię. Samorząd Województwa Wielkopolskiego co roku zwiększa pulę środków w programie umożliwiając pozyskanie dofinansowania większej liczbie uczestników. Do tej pory na w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” na Wielkopolskie obszary wiejskie trafiło ponad 70 mln zł - dodaje Krzysztof Grabowski.

Pomoc finansowa w ramach konkursu wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych projektu, jednak nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 70 tys. zł dla pojedynczego zadania. Całkowita kwota wsparcia wynosi rekordowe blisko 11,5 mln zł, które trafi do gmin z Wielkopolski. Warto podkreślić że wiele sołectw i miejscowości biorąc udział w konkursie widzi ogromną szansę realizacji projektów i przedsięwzięć, które bez pomocy Samorządu Województwa Wielkopolskiego nie byłyby możliwe do wykonania. Wyremontowane zostają sale wiejskie, powstają miejsca wspólnego spędzania czasu, place zabaw, miejsca pamięci oraz projekty o charakterze edukacyjnym. Społeczności lokalne wspólną pracą tworzą wyjątkowe miejsca i realizują projekty o ogromnym dla nich znaczeniu, z których korzystają przez wiele lat.

 

LISTA DOFINANSOWANYCH PROJEKTÓW

 
pasek reklama


Czytaj również


FIRMA DAMEN UBÓJ BYDLA Z KONIECZNOŚCI

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

mag-bull

ubojnia gola

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę