iGostyn.pl reklamy
Na drogach

Rusza sezon motocyklowy

W ostatnim czasie na drogi powrócili motocykliści. Policja informuje, o czym pamiętać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Należy pamiętać, że jest wiele zdarzeń z udziałem kierowców tych jednośladów i też wiele z nich ma tragiczny w skutkach finał, zwłaszcza dla motocyklisty. Głównymi przyczynami są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz  niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

 

Wśród motocyklistów, jak wśród wielu grup innych kierowców pojawiają się przysłowiowe „czarne owce”, to oni swą brawurą, bezmyślnością, nieostrożnością i nadmierną prędkością powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Apelujemy: Kierowco - motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Niektórzy motocykliści rzadko używają kierunkowskazów, nie informują innych uczestników ruchu drogowego o zamierzanych manewrach.  Jest to dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. Ta sama kwestia dotyczy korzystania z lusterek - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Kierowca jednośladu także może blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia, radiowóz policji jadących na zdarzenie.

 

Bez wzajemnego szacunku, bez zrozumienia i bez kultury jazdy - bezpieczeństwo na drodze nie zaistnieje. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Dla motocyklisty mniejsze gabaryty jego pojazdu i lepsze przyspieszenia to duża zaleta, ale też swojego rodzaju zagrożenie. Dlatego, że motocykl jest mniejszy, często szybszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami kierowców pojazdów.

 

Motocyklisto zadbaj też o to, aby być widocznym. Wiele wypadków z udziałem motocyklistów jest skutkiem, tego że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny, założyć na siebie elementy odblaskowe, takie wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że szybciej kierujący motorem zostanie zauważony na drodze.

 

Motocyklisto uważaj na pieszych i rowerzystów. Pieszych należy przepuszczać na przejściu dla pieszych, bezpiecznie ich wyprzedzać jeśli poruszają się poboczem.

Źródło: KPP RawiczTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


CERMOTOR


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę