iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl

Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu gostyńskiego.

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Z powiatu

Samorządowcy pojechali do Warszawy w sprawie kopalni

2019-10-16 11:59:25

Zdjęcie: Kolaż/powiat.gostyn.pl
W poniedziałek samorządowcy z powiatu gostyńskiego i okolicy udali się do Warszawy, gdzie omawiany miał być projekt ustawy dotyczącej m. in. budowy kopalni. Punkt ten został zdjęty z porządku obrad.

W poniedziałek 14 października w sejmie omawiany miał być poselski projekt ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach  oddziaływania na środowisko. Swój udział w posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zgłosił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Etatowy Członek Zarządu Sebastian Czwojda. Do Warszawy pojechali także: Burmistrz Krobi Łukasz Kubiak, Burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak oraz Starosta Rawicki Adam Sperzyński. 

 

Projekt ustawy budzi wiele zastrzeżeń samorządowców. Potencjalna eksploatacja złóż diametralnie zmienia przestrzeń, warunki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, może także doprowadzić do katastrofy ekologicznej na wielką skalę. Projekt wprowadza szczególny tryb przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, a zatem ma charakter tzw. specustawy. Proponowane zmiany w sposób fundamentalny modyfikują obowiązujące obecnie przepisy w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz znacząco zmieniają przebieg postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji na wydobycie kopalin. Jednocześnie projekt ten powinien być procedowany w ramach rządowego procesu legislacyjnego, którego częścią muszą być szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Zgodnie z jej zapisami, samorządy lokalne będą miały znikomy udział w podejmowaniu decyzji o lokalizacji ewentualnej kopalni. Może doprowadzić to do degradacji środowiska, zahamowania gospodarczego i rolniczego.

 

Mimo, że posłowie nie dyskutowali nad projektem ustawy, a sam dokument trafi być może pod obrady sejmu kolejnej kadencji, samorządowcy zapowiadają dalszą aktywność. Powołane przez nich Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju” wystosowało w ostatnim czasie apel do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wyrażający zdecydowany sprzeciw wobec poselskiego projektu. Apel do Marszałka Sejmu skierował także Starosta Robert Marcinkowski.

Źródło: powiat.gostyn.pl/Starostwo Powiatowe w GostyniuiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Gostyniu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Gostyniu i okolicy.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.iGostyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - igostyn.pl