iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Skąd wziąć pieniądze na ślub?

Organizacja wesela to ogromny wydatek. Po problemach spowodowanych pandemią, rosnącej inflacji ceny poszybowały w górę. W budżecie trzeba zabezpieczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Skąd je wziąć?

Przyszli małżonkowie wybierają różne opcje finansowania imprezy. Część decyduje się odłożyć własne pieniądze na ten cel, inni korzystają ze wsparcia bliskich, kolejni biorą kredyty, a jeszcze inni planują sfinansować wesele z pieniędzy pochodzących z kopert. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

 

Jeśli planujemy ślub za kilka lat jesteśmy w stanie systematycznie odkładać na niego pieniądze, oczywiście w przypadku przyzwoitych zarobków. Trzeba się jednak liczyć również z nieprzewidzianymi kosztami i tym, że w międzyczasie ceny mogą wzrosnąć i to sporo.

 

W przypadku pomocy finansowej od bliskich należy pamiętać o tym, że darowizna może podlegać opodatkowaniu. Wysokość podatku będzie uzależniona od stopnia relacji. W 2022 zwolnienie z podatku będzie dotyczyło następujących kwot w poszczególnych grupach podatkowych:

  • 9637 zł - kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej (małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie), przekroczenie tej sumy w zależności od przedziałów kwotowych będzie skutkowało podatkiem w wysokości od 3% do 7% wartości kwoty;
  • 7276 zł - kwota wolna od podatku dla II grupy podatkowej (zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych), przekroczenie tej sumy w zależności od przedziałów kwotowych będzie skutkowało podatkiem w wysokości od 7% do 12%;
  • 4902 zł - kwota wolna od podatku dla III grupy podatkowej (pozostali nabywcy), przekroczenie tej sumy w zależności od przedziałów kwotowych będzie skutkowało podatkiem w wysokości od 12% do 20%.

Warto jednak wiedzieć, że można skorzystać z wyjątkowego zwolnienia z podatku od darowizny od najbliższej rodziny (małżonek/małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb/pasierbica, ojczym/macocha) nawet w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Konieczne jest tylko zgłoszenie faktu otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego.

Kolejną możliwością jest wzięcie kredytu, który będzie trzeba spłacać przez kilka lat. Należy pamiętać o tym, by w swoich przyszłych wydatkach zabezpieczyć sumę potrzebną na spłatę raty. A jeśli wybierzemy zmienne oprocentowanie to w przypadku zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zmieni się też wysokość raty.

Ostatnią możliwością jest zapłacenie za wesele z kopert. Ta opcja może okazać się zgubna, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile pieniędzy otrzymamy od gości. W większości przypadków usługodawca będzie oczekiwał zapłaty całości lub części należności jeszcze przed ślubem, kiedy nie będziemy dysponowali środkami otrzymanymi w prezencie.  
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

zamów reklamę