Organizacja ślubu cywilnego w plenerze jest łatwiejsza do zorganizowania niż kościelnego. Warto jednak pamiętać o tym, że koszt tego przedsięwzięcia już na etapie opłaty w urzędzie będzie o wiele wyższy. Z informacji podawanych na rządowej stronie wynika, że uroczystość poza siedzibą urzędu jest dodatkowo płatna i wynosi 1000 zł. Nie można też zapomnieć o obowiązkowej opłacie skarbowej w wysokości 84 zł.
Z kolei w przypadku ślubu kościelnego - nie powinien się on odbyć w miejscu nieuświęconym. Według prawa kanonicznego ślub powinien odbyć się w parafii, do której należy jedno z małżonków. Chcąc zorganizować ślub w plenerze przede wszystkim należy uzyskać zgodę od władz kościelnych (biskupa). Oczekiwanie na odpowiedź może potrwać nawet rok, niestety w większości przypadków prośby te są odrzucane. Rozwiązaniem może w takim przypadku okazać się znalezienie w pobliżu miejsca, w którym chcielibyśmy zawrzeć związek małżeński jakiej kapliczki, w której można przeprowadzić ceremonię
Co do samego pleneru - najczęściej wybieranymi opcjami są ogrody, altany, łąki, plaże, okolice rzek i jezior.
Podczas planowania warto mieć plan awaryjny w przypadku deszczu lub innych zjawisk atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w namioty czy żagle, a nawet parasole, które zabezpieczą przed deszczem. Można też mieć zabezpieczone jakieś pomieszczenie, do którego ewentualnie można przenieś imprezę.
Miejsce samego ślubu i wesela nie musi być jednakowe. Jeśli jednak chcemy, aby cała uroczystości odbywała się w jednej lokalizacji trzeba zająć się kilkoma innymi rzeczami. Pamiętajcie o oświetleniu - zapewnijcie wszelkiego rodzaju świece, lampiony, girlandy czy lamy solarne. Co do jedzenia - w przypadku pleneru najlepiej sprawdzi się catering. Trzeba też zadbać o miejsce do tańczenia. I miejsca parkingowe dla gości.
Poprzednia
Następna