iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

SPF, PPD, PA, UVA - oznaczenia na kremach z filtrem

Nie od dziś wiadomo, że ochrona przeciwsłoneczna dla naszej skóry jest bardzo ważna nie tylko latem, ale i przez cały rok. Promieniowanie wpływa na przebarwienia, fotostarzenie się skóry, a także na nowotwory skóry. Co oznaczają poszczególne symbole zamieszczane na kremach z filtrem?

Prawdopodobnie kupując krem z filtrem zwracasz tylko uwagę na oznaczenie SPF i liczbę, którą obok niego zamieszczono. Wiadomo, im wyższa wartość przy tym oznaczeniu, tym wyższa ochrona przed słońcem. Niestety obejmuje ona tylko jeden rodzaj promieniowania ultrafioletowego - UVB. Okazuje się jednak, że na opakowaniach kosmetyków chroniących przed słońcem można znaleźć również inne znaki. Poniżej zamieszczamy krótki opis poszczególnych z nich.

 

  • SPF (Sun Protection Factor) - jest to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB (odpowiadającego za poparzenia słoneczne, opaleniznę), im wyższy wskaźnik, tym wyższa ochrona, te o wysokiej ochronie będą oznaczane SPF30 i SPF50, niższe często spotykane są w podkładach i kremach BB.
  • UVA umieszczone w kółeczku - oznacza, że produkt chroni też przed promieniowaniem UVA na poziomie 1/3 wartości SPF, warto dodać, że promieniowanie UVA wpływa na fotostarzenie się skóry, przebarwienia, nowotwory skóry.
  • PPD (Persistent Pigment Darkening) - to najbardziej precyzyjny wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA, podaje, ile razy mniejsza jest dawka promieniowania docierająca do skóry pokrytej preparatem ochronnym.
  • PA - to system opracowany w Japonii, oznaczający stopień ochrony przed promieniowaniem UVA, za literami PA umieszczane są plusy, im ich więcej, tym większa ochrona, jest mniej dokładny niż PPD.
  • IR - promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce, wnika głęboko w skórę, zwiększa temperaturę ciała.
  • HEV - promieniowanie niebieskie (blue light), emitowane przez urządzenia codziennego użytku, takie jak smartfony, telewizory, komputery.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę