Biała kiełbasa z chrzanem to charakterystyczny element wielkanocnego stołu. Tradycja wykorzystania chrzanu będącego dodatkiem i składnikiem wielu potraw przekazywana jest od pokoleń. Konkurs, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski do uprawy i wykorzystywania tej rośliny oraz promocja walorów zdrowotnych i smakowych chrzanu. Wydarzenie sprzyja popularyzacji kuchni regionalnej stanowiącej dziedzictwo kulinarne Wielkopolski. Koła Gospodyń Wiejskich czerpiąc z lokalnych receptur i tradycji mogą zaprezentować przed szeroką publicznością swoje unikatowe i nigdzie niespotykane potrawy z chrzanem. Motyw przewodni konkursu jest także związany z okresem świąt Wielkanocnych, który sprzyja kultywowaniu świątecznych tradycji kulinarnych i wykorzystaniu w nich chrzanu.
- Druga edycja konkursu „Tarcia chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne” organizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gminę Żerków to okazja do poznania nowych smaków, promocji lokalnych tradycji i przysmaków. Organizacja konkursu ma na celu populację rośliny ale także licznych tradycji świątecznych i kulinarnych związanych z Wielkanocą. Konkurs to także inspiracja młodych pokoleń do czerpania z dziedzictwa przodków i aktywnego udziału w życiu lokalnych organizacji i społeczności. Ogromnych emocji dostarczy konkurencja tarcia chrzanu na czas, która pokazuje ze uczestnicy rywalizacji oprócz talentu kulinarnego muszą posiadać dużą siłę i sprawność fizyczną. Finał odbędzie się 24 marca w Chrzanie w Gminie Żerków – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na terenie Województwa Wielkopolskiego. Każdy Uczestnik może zgłosić się na jedną lub na obydwie kategorie konkursowe. Rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: konkurs tarcia chrzanu oraz konkurs na potrawę z chrzanu lub z chrzanem. W konkursie tarcia chrzanu mogą wziąć udział jedna lub dwie osoby z KGW, które będą pojedynczo lub na zmianę tarły chrzan przez maksymalnie 3 minuty. W ramach drugiej kategorii na najlepszą potrawę z chrzanu uczestnicy zobowiązani są dostarczyć potrawę zgłoszoną w ramach trwającego naboru zgłoszeń. Przedmiotem oceny konkursu tarcia chrzanu będzie waga utartego chrzanu. Natomiast przygotowane potrawy z chrzanem lub z chrzanu ocenie poddane zostaną: sposób prezentacji potrawy, w tym: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania oraz walory smakowe i zapachowe. Laureaci konkursu, którzy uzyskają największą liczbę punktów w każdej z dwóch kategorii, otrzymają nagrody finansowe za zajęcie I, II i III miejsca. Przewidziano także wyróżnienia w każdej z dwóch kategorii.
Nabór zgłoszeń do wzięcia udziału trwa do 4 marca, natomiast finał odbędzie się 24 marca w Sali Sportowej w Chrzanie. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie zamieszczonym na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Poprzednia
Następna