iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

To warto wiedzieć przed rozpoczęciem sezonu rowerowego

Przed rozpoczęciem na dobre sezonu rowerowego, przypominamy uczestnikom ruchu drogowego obowiązujące przepisy…

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, rowerzysta ma obowiązek poruszać się po jezdni lub poboczu.

 

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Kask rowerowy ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty. Co prawda ta kwestia nie jest uregulowana przepisami, natomiast dla własnego bezpieczeństwa warto z niego korzystać.

Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność na drodze, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Podstawy możesz sprawdzić sam, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu rowerowego.

 

Wyposaż swój rower:

  • z przodu –  w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz w co najmniej jeden odblask barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki – należy wyposażyć swój rower także w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu barwy żółtej samochodowej.
Źródło: KPP GostyńTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

CERMOTOR


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę