iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Tomograf w gostyńskim szpitalu

Zdjęcie: powiat.gostyn.pl/ Starostwo Powiatowe w Gostyniu

Wysokiej klasy tomograf komputerowy służy już pacjentom szpitala w Gostyniu. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Potrzebny wkład własny zapewnił samorząd powiatowy. Sprzęt działa od tygodnia – w tym czasie wykonano już ponad prawie badań. Wartość zakupionego tomografu wraz z adaptacją pomieszczenia wynosi ponad 2,8 mln złotych.

Nowy tomograf to przykład najnowocześniejszego sprzętu. Wyposażony jest w sztuczną inteligencję w postaci kamery, która pozycjonuje pacjenta automatycznie, niezależnie od operatora aparatu. Ponadto dzięki szerokiemu detektorowi znacznie skraca się czas badania oraz dawka promieniowania przy jednoczesnym zapisie w wysokiej rozdzielczości obrazu diagnostycznego. Strzykawka zespolona z aparatem eliminuje błąd ludzki oraz zmniejsza ilość podanego automatycznie kontrastu. Ponadto tomograf wyposażony jest w najnowsze oprogramowanie, co daje możliwość dokładniejszej oceny badań onkologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych.

Badania są bezpłatne dla osób, posiadających skierowanie. Do tej pory wykonano już ponad 100 takich badań. Aby skorzystać z oferty szpitala, wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

Koszt zakupionego sprzętu wraz z niezbędną adaptacją wyniósł ponad 2,8 mln złotych. 85% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu: ,,Modernizacja bazy diagnostycznej w SPZOZ w Gostyniu”. Wartość całego projektu to ponad 5 mln złotych. Prawie 3,3 mln złotych pochodzi ze środków unijnych. Projekt zakładał zakup tomografu komputerowego, mammografu, aparatu RTG oraz aparatu RTG z ramieniem C. Ponadto zrefundowany został zakupiony w 2021 zestaw endoskopowy z myjnią i wyposażeniem.

Źródło: powiat.gostyn.pl/ Starostwo Powiatowe w Gostyniupasek reklama


Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę