iGostyn.pl reklamy
Przepisy

Używasz telefonu podczas jazdy? Nie tylko kierujący samochodem może zostać ukarany mandatem

Za używanie podczas jazdy przez kierowcę samochodu telefonu w niedozwolony sposób, grozi mu mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Innym użytkownikom ruchu drogowego także grożą kary.

Szybkie spojrzenie na ekran, przewijanie w telefonie kontaktów, wysłanie i odczytanie wiadomości SMS czy wykonanie połączenia trwają zazwyczaj kilka sekund, ale nawet krótka chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach. Należy pamiętać, że czynność ta jest prawnie zabroniona. Wskazuje na to art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który informuje, że "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Oznacza to, że nie można trzymać telefonu w ręku i rozmawiać, gdy prowadzimy samochód.

Wysokie kary grożą nie tylko kierowcom, ale również rowerzystom i pieszym. W przypadku  tych drugich obowiązuje przepis mówiący o tym, że zabrania się używania telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko. Wynika z tego, że zakaz dotyczy nie tylko wyznaczonych przejść na drodze, ale każdej sytuacji, w której pieszy przechodzi na drugą stronę jezdni. Taki sam zakaz obowiązuje również na torach kolejowych i tramwajowych.

Piesi, którzy korzystają z telefonów przechodząc przez jezdnię lub tory, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 300 złotych. Ponadto ten, kto wejdzie na przejście i jednocześnie korzysta z telefonu, może być pociągnięty do współodpowiedzialności, gdy dojdzie do potrącenia.

Źródło: nadkom. Maja Piwowarska, Komenda Powiatowa Policji we Wschowie



Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę