iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

W 2023 roku zmiany w prawie budowlanym

Od stycznia 2023 roku szykują się zmiany w prawie budowlanym. Zakładają m. in. brak uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku domów jednorodzinnych.

W planowanej nowelizacji przepisów najważniejsza zmiana dotyczy budowy domów jednorodzinnych - ma być ona możliwa bez uzyskania pozwolenia na budowę bez względu na metraż budynku. Ograniczenie będzie dotyczyło tylko wysokości domu - będą mogły mieć tylko dwie kondygnacje. Jednolita procedura budowy ma dotyczyć zarówno inwestycji powyżej jak i poniżej 70 m2.  Domy powyżej 70 m2 będą mogły być budowane tylko na podstawie zgłoszenia z projektem i z kierownikiem budowy. Uproszczona zostanie także procedura odbioru obiektu - wystarczy potwierdzenie kierownika budowy gotowości do zamieszkania.

Zwolnienie z pozwolenia na budowę ma dotyczyć także wolnostojącej elektrowni wiatrowej o wysokości do 3 m.

W myśl planowanych zmian ma powstać Baza Projektów Budowlanych, która pozwoli na ułatwienie dostępu do projektów budowlanych organom administracji i nadzoru budowlanego.

Wprowadzone mają zostać także kary za nieterminowe wydawanie decyzji o  pozwoleniu na rozbiórkę. 

Zamiast uzyskania pozwolenia na użytkowanie wymagane będzie jedynie zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Planowane jest także wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy oraz Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego (EKOB).

Większość zmian ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
pasek reklama


Czytaj również


WALBET


Materiały Budowlane Chodorowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę