Barometr zawodów jest krótkookresową (jednoroczną) prognozą zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach, realizowaną na poziomie powiatowym.
W pierwszym półroczu 2022 roku do wielkopolskich urzędów pracy wpłynęło 48,2 tys. ofert pracy, w tym najwięcej z sektora przemysłowego 11,6 tys., handlu 5,1 tys. i budownictwa 3,9 tys. Skierowane były przede wszystkim do pracowników wykonujących prace proste, robotników gospodarczych, magazynierów, sprzedawców, pracowników zajmujących się sprzątaniem i pracowników produkcji.
Na podstawie przeprowadzonego przez WUP w Poznaniu badania, które obejmowało poza wyżej wymienionymi, oferty pracy pochodzące z sektora publicznego (BIP-y JST, strony internetowe podmiotów sektora publicznego) oraz prywatnego (strony internetowe portali rekrutacyjnych, Agencje zatrudnienia), w I półroczu 2022 roku najczęściej poszukiwani byli:
31 zawodów zostało ocenionych jako deficytowe w ponad połowie powiatów województwa (w ubiegłym roku było ich 42), a 16 zawodów w ponad 70% powiatów. We wszystkich powiatach braki kadrowe dotyczą kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarek i położnych. Ponad 90% powiatów odczuwa deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów, magazynierów, spawaczy oraz lekarzy.
Poprzednia
Następna