iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

W piątek darmowa mammografia

Mieszkanki gminy Gostyń w wieku od 50 do 69 lat, które nie odbywały w ciągu minionych dwóch lat profilaktycznych badań mammograficznych, będą miały okazję się przebadać.

Oferta skierowana jest także do pań urodzonych w roku 1973. Badania prowadzone będą w piątek 27 stycznia 2023 roku - w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyniu przy ul. Starogostyńskiej 9a - w godzinach od 8.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 684141411 w godzinach od 8.00 do 16.00.
 

W badaniach mogą uczestniczyć kobiety które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. Na badania należy przynieść z sobą dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego.


Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w górnej połowie ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.


Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.


Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Akcję w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: gostyn.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę