Poznają też przyczyny pojawiania się sytuacji problemowych, uczą się zasad profilaktyki wobec poszczególnych zagrożeń oraz tego, jak właściwie reagować, jeżeli wychowankowie znajdą się w różnych trudnych sytuacjach.
Poszczególne spotkania warsztatowe poświęcone są m.in. takim obszarom:
- uzależnienia behawioralne;
- uzależnienia od środków psychoaktywnych;
- zagrożenia w cyberprzestrzeni;
- zaburzenia lękowe i depresyjne;
- samobójstwa dzieci i młodzieży;
- trudne relacje rówieśnicze;
- przemoc w rodzinie i jej różne oblicza.
Równolegle, dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych prowadzone są warsztaty socjoterapeutyczne, wspierające pozytywną samoocenę młodych uczestników oraz wzmacniające postawy, zachowania i umiejętności pozwalające na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie w świecie, w którym kontakt z różnego rodzaju zagrożeniami jest codziennością.
Specjalistyczne warsztaty dla rodziców oraz równoległe wspierające warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin objętych działaniami, są realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia „DZIECKO” „W rodzinie siła”. Projekt ten jest współfinasowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2022 r. oraz ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”.
Współrealizatorem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Wsparcia udziela Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Poprzednia
Następna