iGostyn.pl reklamy
Gmina Gostyń

We Włoszech podpisali „Kartę Przyjaźni i Współpracy”

Zdjęcie: gostyn.pl

W sobotę 27 stycznia 2024 roku we włoskim Bedizzole podpisana została „Karta Przyjaźni i Współpracy” między gostyńskim Stowarzyszeniem „Dom Europejski”, a Stowarzyszeniem „Komitet Partnerstwa Bedizzole”. Podpisy pod dokumentem złożyły prezeski obu organizacji – Barbara Cwojdzińska i Lusiana Ficchi w obecności Jerzego Kulaka burmistrza Gostynia i Giovanniego Cottini burmistrza Bedizzole.

Dokument został podpisany przez obie strony w dziesiątą rocznicę pierwszego spotkania mieszkańców obu miast. W roku 2014 członkowie Stowarzyszenia „Dom Europejski” oraz Komitetu Partnerstwa Bedizzole spotkali się na IV Igrzyskach Europejskich we francuskiej Normandii. Ostatnio delegacja z Lombardii gościła w Gostyniu jesienią 2018 roku. Wówczas rozważano propozycję nawiązania stałej współpracy. Realizację tych pomysłów przerwała jednak pandemia koronawirusa, która na trzy lata zamroziła realizację wzajemnych projektów. Spotkanie w Bedizzole ma być impulsem do reaktywacji spotkań mieszkańców.

Jak podkreśliły obie strony w dokumencie „Karta Przyjaźni i Współpracy” ma zbliżać narody europejskie, wpływać na lepsze wzajemne poznanie i zrozumienie poprzez realizowanie wspólnych inicjatyw, a także umocnić stosunki obustronne i nadać im nowy wymiar. Obie strony zadeklarowały, że będą zabiegać o dalsze zbliżenie między narodem polskim i włoskim dla silniejszego podkreślenia dziedzictwa historyczno-artystyczno-kulturowego.

W planach obu Stowarzyszeń są projekty kulturalno-artystyczne, wymiana rodzin, a docelowo w niedalekiej przyszłości, zgodnie z polskimi i włoskimi prawem, plany dotyczą także uruchomienia wymiany szkolnej. Jak podkreślali samorządowcy, obie organizacje mogą liczyć na wsparcie inicjatyw mieszkańców, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych.

Źródło: gostyn.plpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę