Ważne sprawy

Wielkopolska Rada Rolnicza chce powrotu WODR-ów do samorządów. Wystosowano apel do polskiego rządu

Wielkopolska Rada Rolnicza chce powrotu WODR-ów do samorządów. Wystosowano apel do polskiego rządu

- Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego powinny wrócić pod nadzór Samorządów Województw - uważa Wielkopolska Rada Rolnicza. Przez wiele lat tak było aż do momentu, kiedy kompetencje województwom odebrał poprzedni rząd.

W latach 2009-2016 WODR-y nadzorowane były przez Samorządy Wojewódzkie. W Wielkopolsce, dzięki temu przeprowadzono szereg inwestycji, które były finansowane z budżetu samorządu. Od 2016 roku nadzór nad jednostkami przejęło ministerstwo rolnictwa. Wielkopolska Rada Rolnicza dostrzega szanse rozwoju i efektywniejszego kierowania Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego (ODR), gdyby znajdowały się one ponownie w kompetencji samorządów. Stąd stanowisko do polskiego rządu, by te kompetencje samorządom przywrócić.

- Wielkopolska Rada Rolnicza zwróciła uwagę na działalność Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczych, których kompetencje nadzoru posiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stanowisko Wielkopolskiej Rady Rolniczej wskazuje szereg zalet z zarządzania ODRami przez Samorządy Wojewódzkie, które znając realia i szanse rozwoju rolnictwa w poszczególnych regionach w pełni, wykorzystają kompetencje i możliwości doradcze Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. W naszym regionie dodatkowo za przejęciem nadzorów przemawia fakt, że to Samorząd Województwa jest właścicielem nieruchomości w Sielinku, Marszewie i Gołaszynie, z których korzysta ODR - mówi przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski.

 

Stanowisko Wielkopolskiej Rady Rolniczej w sprawie przeniesienia nadzoru nad Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na rzecz marszałków województw

Polska wieś oraz rolnictwo otrzymały w ciągu ostatnich lat olbrzymie wsparcie z budżetu wspólnotowego. Transfery finansowe z UE do Polski od maja 2004 do lutego 2024 roku wyniosły 243,2 mld euro, z czego 78 mld euro trafiło do wsi i rolników (50 mld euro – dopłaty bezpośrednie, 26 mld euro – PROW, 1,8 mld euro – interwencje rynkowe). Racjonalne wykorzystanie przyznawanych w poszczególnych perspektywach finansowych kwot, stwarza ogromne możliwości i szanse na znaczące przyśpieszenie procesów związanych z modernizacją sektora rolnego, oraz unowocześnienia obszarów wiejskich. Efektywna realizacja przekrojowych celów polityki rozwoju obszarów wiejskich takich jak poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, działania w dziedzinie klimatu, oraz zrównoważony rozwój terytorialny wymaga dynamicznego oraz elastycznego podejścia do szeroko pojętej edukacji rolniczej.

Nauka, edukacja i doradztwo rolnicze są bardzo ważnym czynnikiem rozwoju rolnictwa, wspierają aktywizację społeczno-gospodarczą obszarów wiejskich, w tym także rozwój przedsiębiorczości.

Doradztwo rolnicze musi wykraczać poza zakres tradycyjnych form, obejmujących technologiczne i ekonomiczne zagadnienia związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Współczesne doradztwo rolnicze musi posiadać sprawny system umożliwiający zdobycie i pogłębienie informacji dotyczących zagadnień ekonomiki produkcji rolniczej, najnowszych technik i technologii produkcji umożliwiającej osiągnięcie wysokich standardów jakościowych i środowiskowych w zarządzaniu gospodarstwem. Musi także wskazywać narzędzia, które wskażą kierunki, jak sprostać wyzwaniom związanym z pojawiającymi się w Europie i na świecie nowymi trendami, jak globalizacja i liberalizacja rynków rolnych.

Ośrodki Doradztwa Rolniczego mają wielki potencjał organizacyjny i równie duży kapitał ludzki, który musi zostać efektywnie wykorzystany, aby także przy wykorzystaniu środków finansowych Unii Europejskiej w Polsce funkcjonował nowoczesny, konkurencyjny sektor rolno przetwórczy, a standardy życia mieszkańców obszarów wiejskich nie odbiegały od tych w miastach.

Przywrócenie Ośrodkom Doradztwa Rolniczego podległości właściwym Zarządom Województw, przy utrzymaniu wsparcia budżetu państwa dotacje celowe na wykonywanie zadań wraz z nowelizacją ustawy z dnia 22 października 2004 r o jednostkach doradztwa rolniczego, umożliwi aktywne wykorzystanie potencjału organizacyjnego i kadrowego, który przy wykorzystaniu środków finansowych przyczyni się do funkcjonowania w Polsce nowoczesnego, konkurencyjnego sektora rolno-przetwórczego, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia poszczególnych regionów. Jest to istotne również z uwagi na planowaną realizację przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) projektów i operacji, które mają na celu pomoc we wdrażaniu i realizacji różnych interwencji z Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.

Wielkopolska Rada Rolnicza apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu przekazanie nadzoru nad Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na rzecz Samorządów Województw. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że Samorządy Województw będą lepiej kształtować i dopasowywać politykę rozwoju obszarów wiejskich z uwzględnieniem charakterystycznych cech danego regionu. Takie rozwiązanie zoptymalizuje pracę doradczą ośrodków wykorzystując posiadane zasoby a zwłaszcza potencjał kadrowy, stworzy warunki do sprawnego i efektywnego działania doradztwa rolniczego na terenie poszczególnych województw oraz usprawni funkcjonowanie instytucji doradczej, wpłynie na dobrą komunikację i przekazywanie informacji, usprawni dostosowywanie programów doradczych do zmieniającego się środowiska oraz oczekiwań producentów rolnych.






Czytaj również

mag-bull
KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ
ubojnia gola
POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę