Przypadająca w tym roku 20. rocznica wstąpienia naszego kraju do UE była okazją zaprezentowania mieszkańcom Wielkopolski, jak w tym czasie zmienił się nasz region. Fora, których inicjatorem był wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, organizowane były przez Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku. W wydarzeniach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatowych, lokalnych, instytucji i organizacji wspierających rozwój gospodarczo-społeczny w danym powiecie, organizacji aktywizujących lokalne społeczności, stowarzyszeń promujących dziedzictwo obszarów wiejskich oraz mieszkańcy.
- Członkostwo Polski w Unii Europejskiej przyniosło liczne zmiany, które w realny sposób wpłynęły na poprawę warunków życia mieszkańców kraju i Regionu. Cykl spotkań „Wielkopolska Wieś Europejska”, które odbywały się od lipca do grudnia, w każdym Wielkopolskim powiecie to okazja do zaprezentowania wielu osiągnieć jakimi może poszczycić się Nasze Województwo. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym regionie zrealizowano tysiące inwestycji. Krajobraz Wielkopolskiej Wsi przez 20 lat członkostwa Polski w UE mocno się zmienił. Wielkopolanie mogą z dumą prezentować osiągnięcia i przedsięwzięcia jakie udało się zrealizować na przestrzeni 20 lat członkostwa Polski w UE - mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Podczas spotkań przedstawiciele Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu zaprezentowali szereg zmian, działań i projektów inwestycyjnych w poszczególnych powiatach jakie udało się zrealizować na wielkopolskich wsiach za sprawą środków z budżetu Unii Europejskiej i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- 20 lat Polski w Unii Europejskiej to piękna historia sukcesu. Wiele innych państw dostrzega ogromną prace jaką wykonało nasze społeczeństwo w tym dwudziestoleciu na tej drodze. Nie każde państwo może pochwalić się taką skutecznością oraz efektywnością by pozyskane środki wykorzystać. Szczególnie widać jedność i porozumienie mieszkańców wielu miejsc wielkopolski by realizować rzeczy służące wszystkim. Warto podkreślić ogromną pracę wielu instytucji i urzędów, które stworzyły możliwości pozyskania środków współpracowali z wnioskodawcami i mieszkańcami by ten pierwszy krok jakim jest złożenie wniosku był możliwy. Bez udziału społeczeństwa nie było by tego sukcesu i tej zmiany. Wszyscy zauważamy, że obraz Wielkopolskiej Wsi bardzo się zmienił. Bez wsparcia środków UE nie były by możliwe liczne przemiany w infrastrukturze, rozwój gospodarstw, a przede wszystkim nie była by możliwa tak szybka poprawa warunków życia mieszkańców wielu obszarów - mówił podczas spotkań poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman.
Zaprezentowano również możliwości jakie dają mieszkańcom Lokalne Grupy Działania, umożliwiające realizację oddolnych inicjatyw, a działania lokalnych grup przyczyniają się do rozwoju społecznego, kulturowego oraz wzrostu wiedzy mieszkańców o funduszach Europejskich. Warto zaznaczyć, że realizacja PROW 2014-2020 jeszcze nie została zakończona – ostatecznym terminem jest 30 czerwca 2025 r.
Warto podkreślić, że dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym regionie:
Wielkopolska dysponowała w ramach PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020 budżetem w wysokości ponad 500 mln euro. Niemal połowa dystrybuowana była za pośrednictwem lokalnych grup działania, których na obszarze naszego województwa funkcjonuje obecnie, aż 30. Co ważne, PROW to jedyny instrument skutecznie wspierający rozwój wielkopolskiej wsi. Dofinansowywane przedsięwzięcia zlokalizowane są w miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców, a w przypadku inicjatywy LEADER – do 20 tysięcy mieszkańców.
Na zakończenie każdego spotkania dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali tort nawiązujący do 20. urodzin Polski w Unii Europejskiej.
Poprzednia
Następna