iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Wielkopolski wieniec na Dożynkach Prezydenckich

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – jak co roku – zaprezentuje wielkopolski wieniec dożynkowy na Dożynkach Prezydenckich. W najbliższy weekend 23-24 września, razem z Grupą Wieńcową z Głogowy, wieniec będzie oceniany w konkursie organizowanym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Tegoroczne żniwne dzieło było już pokazywane pod koniec sierpnia w Pleszewie podczas Dożynek Wielkopolskich. Wieniec i Grupę przygotowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Wieniec dożynkowy dla Województwa Wielkopolskiego przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę przodownica. Do jego wykonania użyto w różnych splotach i proporcjach trzech zbóż: żyta, pszenicy i owsa. Do dekoracji wykorzystano naturalne suszone kwiaty i zioła oraz jarzębinę i len. Wieniec dożynkowy ma kulistą podstawę i wychodzące od niej sześć ramion, zwieńczonych wiechą z kłosami pszenicy, kwiatów zatrwiana oraz owoców lnu. Ramiona wieńca wykonane są z wiązanych kłosów pszenicy włochatej – na zewnątrz oraz owsa – od środka. Stanowią zewnętrzną oprawę wieńca, którego środek tworzy wiązane poszycie z całej długości słomy żytniej. Wieńczy je korona z ośmioma ramionami plecionymi ze słomki, zawiniętymi w kształt „serca”, oraz krzyż z prasowanej słomki.

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyć będzie Grupa Wieńcowa złożona z tancerzy i śpiewaków Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie” z Gminy Raszków w powiecie ostrowskim wraz z Kapelą Dudziarską „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina. „Głogowianie” tańczą od kilkunastu lat, a składają się głównie z par małżeńskich, mieszkańców Głogowy. Wykonują tańce wielkopolskie – z okolic Kalisza i Głogowy oraz z Szamotuł, a także cieszyńskie, kaszubskie czy narodowe. Prezentują sceny z życia wsi. Występują na dożynkach, festynach i festiwalach w kraju i za granicą. Są laureatami wielu nagród, m.in. na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej czy na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym. Do tańca w krótkim obrzędzie dożynkowym zagrają młodzi muzycy z okolic Jarocina, na tradycyjnych wielkopolskich instrumentach: Fryderyk Jankowski na dudach i Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych. Oboje od kilku lat tworzą część Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole „Snutki” w Potarzycy. Uczą się gry w „Kuźni Tradycji” w Poznaniu. Są laureatami konkursów w Kazimierzu Dolnym i w Bukowinie Tatrzańskiej.

Grupa Wieńcowa zaprezentuje w sobotnim konkursie krótki obrzęd dożynkowy. Żniwiarze z kapelą i z przodownicami w wieńcach na głowie przybędą do gospodarza, dziękując za zebrane plony, wręczając wieniec i chleb. Zaśpiewają dożynkowe pieśni i otańczą wielkopolski wieniec przy melodiach, takich jak chodzony, wiwat i okrągły. „Głogowianie” i kapela wystąpią w odświętnych strojach, tradycyjnie noszonych przez mieszkańców wsi południowej części Wielkopolski. Przedstawiciele Wielkopolski wezmą także udział w niedzielnych obchodach Dożynek Prezydenckich.

Źródło: Anna GałczyńskaTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj równieżmag-bull

ubojnia gola

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę