iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Wyjazd na wakacje - jak przygotować samochód?

Samochód to wciąż najpopularniejszy środek transportu. Nic więc dziwnego, że to głównie on wiezie nas na wymarzony urlop. Pakujemy samochód i ruszamy w drogę. Zanim to jednak nastąpi, musimy koniecznie "odświeżyć" nasz pojazd. Od czego więc zacząć?

Jeśli nie wiemy od czego zacząć, przede wszystkim zmieńmy opony z zimowych na letnie. Co roku kierowcy zapominają o tak ważnej rzeczy. Stacje zajmujące się serwisowaniem opon, co roku wraz z początkiem wakacji witają spóźnione osoby, które wciąż nie zmieniły opon. Specjalista w serwisie powinien sprawdzić ich stan i głębokość bieżnika. Nie powinniśmy schodzić poniżej 3 mm. Warto też  zapewnić oponom ciśnienie większe niż zwykle, zwłaszcza jeśli planujemy wziąć ze sobą liczne bagaże. Będąc jeszcze w temacie opon, upewnijmy się jak wygląda stan naszego koła zapasowego i czy mamy wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do wymiany koła.

 

Najpierw porządek...

Następnie dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do warsztatu na przegląd ogólny. Dobrze jest powiedzieć mechanikowi, żeby sprawdził m.in stan hamulców. Niektóre przygotowania jednak możemy wykonać sami. Pierwszą podstawową rzeczą o którą powinniśmy zadbać jest porządek w samochodzie. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli planujemy dość długą podróż. Po zimie koniecznie należy wymienić wycieraczki, które przez mróz uległy zniszczeniu i zamiast usuwać wodę z szyby, rozmazują ją. Przy okazji sprawdźmy również stan poziomu płynu do spryskiwaczy. Kiedy już wszystko widzimy, pomyślmy też o tym, byśmy i my byli dobrze widzialny. Przejrzyjmy więc, czy wszystkie żarówki i kontrolki są sprawne, aby w drodze na wakacje nie zaskoczył nas np. brak kontrolki rezerwy...

 

Gdy na zewnątrz skwar...

Gdy na dworze pękają termometry, warto pomyśleć o klimatyzacji. Większość z nas posiada ją w swoim samochodzie, jednak czy każdy wie jak o nią dbać? Jeśli jesteś posiadaczem nowego samochodu, warto spojrzeć na kartę gwarancyjną. Zwykle w nowych autach klimatyzację nabija się 2 lub 3 lata po zakupie pojazdu. Następnie co 2 lata trzeba ją sprawdzać. Bardzo ważne, to pamiętać, że jeśli nie włączaliśmy klimatyzacji przez zimę, koniecznie musimy ją oczyścić z wilgoci i zanieczyszczeń. Nieoczyszczona klima, może powodować m.in podrażnienie oczu czy reakcje alergiczne. Zanim udamy się do eksperta, warto mu trochę pomóc, oczyszczając wloty powietrza z kurzu, resztek liści i innych zanieczyszczeń. Napełnianie klimatyzacji warto powierzyć specjalistom z zaufanego warsztatu. Taka usługa trwa około godziny i kosztuje od 100 do około 400 zł. Z takim zabiegiem nie warto czekać aż pojawią się pierwsze upały, ponieważ po napełnieniu ilość czynnika chłodzącego może być zbyt mała.

 

Oczywiście jeśli regularnie dbamy o porządek w naszym samochodzie, nie będziemy musieli się martwić o wiele rzeczy przed większą podróżą. Oprócz spakowania bagaży, nie zapomnijmy również o naszym samochodzie, w końcu to dzięki niemu odwiedzimy zakątki nie tylko Polski, ale i świata!

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę