iGostyn.pl reklamy
Krobia

Wymiany ciąg dalszy

2018-04-09 11:04:00
Zdjęcie: krobia.pl/facebook
Wiosną ubiegłego roku została zapoczątkowana wymiana młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Krobi oraz Gemeinschaftsschule „Thomas Mann” z Magdeburga. Teraz rozpoczęła się druga odsłona tej współpracy.

Dzięki wsparciu gminy Krobia oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, od 19 do 24 marca, 20 uczniów krobskiej szkoły udało się wraz z opiekunami do Magdeburga. Warto dodać, że przygotowania do wyjazdu trwały praktycznie od początku roku, a krobska młodzież, pod okiem nauczycieli, opracowywała m.in. program artystyczny, prezentację multimedialną poświęconą osobie Józefa Piłsudskiego oraz poznawała słownictwo z zakresu „nowoczesnych technologii”, które były tematem przewodnim tegorocznej wymiany.

 

19 marca, po trwającej 8 godzin podróży, goście z Polski powitani zostali przez dyrektora magdeburskiej placówki, któremu towarzyszyli nauczycieli oraz młodzież wraz z rodzicami. Po oficjalnym powitaniu i wymianie gorących wrażeń z podróży, gospodarze przygotowali szereg zajęć integracyjnych, służących lepszemu poznaniu się uczestników wymiany. Po blisko godzinie, pełni optymizmu i ciekawości - jak to będzie, krobscy uczniowie udali się ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi do ich domów na nocleg.

 

Drugi dzień wymiany rozpoczął się intensywnie - zajęciami z zakresu techniki. Uczniowie samodzielnie tworzyli urządzenia, co nie tylko okazało się dla nich świetną zabawą, ale również szansą sprawdzenia własnej zręczności i cierpliwości. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie miasta. W rolę przewodników wcielili się niemieccy uczniowie, którzy swoim rówieśnikom z Polski pokazali najstarsze zabytki Magdeburga oraz współczesne symbole miasta. Ciekawym doświadczeniem było też spotkani z burmistrzem miasta oraz wizyta w ratuszu.

 

Środę, 21 marca, młodzież spędziła z kolei w Wolfsburgu - mieście słynącym przede wszystkim z fabryki samochodów Volkswagena. Po przyjeździe na miejsce uczniowie mieli okazję przekonać się na własne oczy jak produkuje się słynne Volkswageny Golfy, biorąc udział w blisko dwugodzinnym zwiedzaniu fabryki. Inną z atrakcji była natomiast wizyta w Centrum Nauki „Phaeno”, w którym znajduje się ponad 350 instalacji eksperymentalnych. Kolejny dzień pobytu krobskich uczniów w Magdeburgu rozpoczęła wizyta w siedzibie stacji radiowo-telewizyjnej MDR. Zwiedzając budynek młodzież poznała arkana pracy dziennikarzy, odwiedziła studia telewizyjne i przyjrzała się z bliska, jak realizuje się audycje radiowe. Po powrocie do szkoły gospodarze wymiany pokazali swoim gościom w jakich warunkach się uczą i spędzają czas w murach placówki. Wycieczka po salach lekcyjnych bardzo przypominała tę, którą magdeburscy uczniowie odbyli w Krobi, bowiem warunki do nauki w polskiej i niemieckiej szkole są bardzo podobne. Wieczorem na uczestników wymiany czekała jeszcze jedna atrakcja. Wszyscy zostali zaproszeni na mecz piłki ręcznej pomiędzy S.C. Magdeburg, a Flensburg-H. Dzięki dopingowi ponad 6 tysięcznej widowni drużyna z Magdeburga pokonała gości 29:23.

 

Piątek 23 marca był ostatnim dniem pobytu krobskiej młodzieży w Niemczech. Po zwiedzeniu zapory wodnej w okolicach Magdeburga, mającej kluczowe znaczenie dla żeglugi rzecznej Niemiec, uczniowie rozpoczęli przygotowania do wieczoru narodowego. Podzieleni na trzy grupy uczyli się tańczyć, rozwiązywali łamigłówki językowe oraz przygotowywali potrawy narodowe. Na zakończenie dnia, w towarzystwie rodziców i nauczycieli, młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy. Były wspólne tańce, śpiewy oraz „łamańce” językowe, które wypowiadane przez uczniów i gości wzbudzały salwy śmiechu. Największą furorę robiły jednak stoiska z potrawami kuchni regionalnej, a kulinarnym hitem spotkania okazał się polski bigos.

Po pełnym atrakcji wieczorze nadszedł sobotni poranek, a wraz z nim czas pożegnania. Tak z ust dyrektorów obu szkół jak i uczniów oraz rodziców słychać było żal, że to już koniec, że trzeba się rozstać. Wśród słów pożegnania padły także deklaracje dalszej współpracy obu szkół oraz wola podtrzymania nawiązanych znajomości.

 

Źródło: krobia.pl/facebookCzytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet