Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi. Gwiazdą Festiwalu był polsko – irlandzki zespół DARIA & MATTHEW.
W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 188 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski.
Pogoda dopisała. Przeszło 200 osób uczestniczyło w kolejnej edycji Festiwalu „Bez Barier”. Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stojące na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy wszystkich trzech konkursów.
Dla organizatorów festiwalu, oprócz konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych - blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Festiwal ma też charakter festynu, gdyż taka luźna, niekrępująca atmosfera pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.
– „Bez Barier” to wyjątkowa impreza – podkreśla Przemysław z Gizałek - niby konkurs, ale bez napuszenia i oficjalności. Czuję się jak na spotkaniu starych przyjaciół i znajomych, mimo że jestem pierwszy raz. Przyjadę za rok na pewno. Anita z Baszkowa dodaje: - Cieszę się, że tu jestem, miejsce jest wyjątkowe i cudowne. I sami fajni ludzie. Szkoda będzie wyjeżdżać - Sylwia z Krobi zaznacza: - Śpiewałam na dużej scenie dla innych. I wszyscy mnie słuchali. I dostałam takie brawa, że na nowo chce mi się żyć! Ela z Wolsztyna zdradza: - Zachwycił mnie koncert duetu DARIA & MATTHEW. Taki klimat, muzyka chwytająca za serce, bardzo duchowo go przeżyłam. I to przeżycie pozostanie ze mną na długo. Maria z Jarocina podkreśla, że obserwowanie artystów w plenerze podczas procesu tworzenia jest odkrywcze i bardzo motywujące.
Zmaganiom konkursowym, zabawom, prezentacjom i towarzyszącym konkursom i zabawom, przyglądali się specjalni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, Superior ks. Marek Dudek, kierownicy i dyrektorzy placówek pomocy społecznej oraz szefowie organizacji pozarządowych m.in. z Jarogniewic, Piasków Wlkp., Brzezia, Rawicza, Chumiętek, Chwałkowa, Mościszek, Pakówki, Gizałek, Wolsztyna, Kąkolewa, Krobi, Baszkowa, Krotoszyna, Krzywinia, Kościana, Zimnowody, Czermina, Gostynia.
Festiwal odbywał się w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia (9.09.2022 r.). Goście, artyści, opiekunowie i widzowie stworzyli wspólnie atmosferę radości i zabawy. Przybyłych powitała w imieniu organizatorów prowadząca przesłuchania konkursowe Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś oraz Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu i życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i wytrwałości w przełamywaniu barier. Podkreślił też wyjątkowość spotkania festiwalowego, które przełamuje też bariery samotności i pozwala na długo oczekiwane spotkania.
Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: przewodnicząca Daria Shiels oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Ewa Rogowicz i Natalia Hajnsz. Na placu przy scenie artyści, startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo”, wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. W tym konkursie prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak.
Wydarzeniem festiwalu był koncert duetu polsko – irlandzkiego DARIA & MATTHEW. To muzyczne wydarzenie, zachęciło pełnymi klimatu wykonaniami do refleksji o tym, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, czemu warto poświęcić życie…
Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wizażystka Klaudia Czabajska demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Długie kolejki ustawiały się młodej wizażystki, ale też i po słodkie wypieki podarowane przez piekarnię z Siemowa. Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stal się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.
Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik: - „Prezentacje i muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele wykonań i prac bez nagrodzenia” - Wyniki konkursów XXIII Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” ogłosili Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego Alfreda Siamę i Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz superiora ks. Marka Dudka.
Zamykając XXIII Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier”, Robert Marcinkowski podziękował wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Wyrażając swój podziw dla wykonań muzycznych i prac plastycznych, zaprezentowanych na festiwalu, podkreślił, że – „uczestnicy festiwalu udowodnili, że sztuka nie zna żadnych granic ani barier”.
XXIII edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „DZIECKO”, przy wsparciu finansowym ze strony Powiatu Gostyńskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizację festiwalu i towarzyszącego mu festynu wsparły: koło wolontariatu Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Antoni Kuś, Aleksander Dolczewski, Roman Kmieć i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach.
Wyniki
XXIII Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier"
Miejsca:
1. Natalia Bulińska (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
2. Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
3. Ewa Serbiak (Czermin – Środowiskowy Dom Samopomocy)