Przede wszystkim warto zaznaczyć, że obrączki oraz inna biżuteria nie są wykonywane z czystego złota czy też srebra. Powodem tego jest fakt, że zarówno złoto, jak i srebro, w czystej formie są miękkimi metalami, podatnymi na zarysowania, stąd też stosuje się ich stopy.
Zwykle złote obrączki wykonane są z dwóch rodzajów prób – 585 lub 750. Ta pierwsza, z uwagi na niższą zawartość złota będzie bardziej trwała. Im wyższa próba, tym wyższa zawartość złota w stopie metali, z którego wykonana jest biżuteria. Sama złota biżuteria nie musi mieć żółtego koloru. Możemy znaleźć biżuterię wykonaną z różowego czy białego złota (stopy złota z innymi metalami).
Srebro jest tak samo popularnym materiałem, jak złoto. Rodowanie stosowane jest do zabezpieczania srebrnej biżuterii przed oksydacją (czernieniem) i zarysowaniami. W przypadku biżuterii, najlepszą próbą srebra będzie 925.
Obrączki wykonane z platyny, która jest bardzo trwała i ciężka będą sporym wydatkiem. Platyna występuje w próbie 950.
Pallad jest jednym z najdroższych metali szlachetnych. Obecnie materiał ten jest droższy od platyny. Najczęściej występują w próbie 850.
Kolejną alternatywą może być tytan, który jest niezwykle wytrzymały na wszelkie uszkodzenia i korozję. I tańszy od metali szlachetnych.
Poprzednia
Następna