Po Mszy św. w kościele parafialnym strażacy udali się na teren Domu Strażaka w Piaskach, gdzie zaplanowano dalsze uroczystości. Po powitaniu zaproszonych gości, którego dokonał Prezes OSP Piaski – dh Waldemar Owczarski, głos zabrał poseł Jan Dziedziczak, który przekazał wszystkim druhom i druhnom gratulacje i życzenia oraz przypomniał o zmianach, które w ostatnich latach poczyniono w związku z działalnością strażaków – ochotników. Następnie zebrani wysłuchali rysu historycznego jednostki. Dh Waldemar Owczarski przypomniał m .in. „Pierwszy ślad dotyczący działalności przeciwpożarowej w Piaskach spotykamy w „Przyczynkach do dziejów Piasków w czasach południowo-pruskich” Edmunda Klimkowskiego z 1937 roku, który podaje, że w roku 1793 sprzęt przeciwpożarowy składał się z jednej sikawki metalowej i jednej drewnianej oraz czterech haków i jednej beczki (Feurekufe). W roku 1806 zakupiono dwie kufy za 26 talarów. 22 września 1899 roku burmistrz Gostynia Franz Flieger zwołał zebranie zmierzające do powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyniu. Z przekazów ustnych wiadomo, że powołanie straży w Gostyniu i potrzeba takiej organizacji w Piaskach spowodowała, że burmistrz Piasków Teodor Kossag -cieszący się autorytetem wśród społeczności lokalnej - zwołał na wrzesień 1901 roku zebranie w celu zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej. W dniu 23 listopada 1920 roku burmistrzem Piasków został Jan Trafankowski, którego w tym samym roku, na zebraniu strażackim, wybrano na prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach. Po zaborcach Ochotnicza Straż Pożarna odziedziczyła sikawkę, która była przechowywana w "szopie przy szpitalu”, natomiast w 1928 roku magistrat kupił sikawkę firmy Fidoff. Akta miasta Piasków zawierają informacje, że w 1921 roku spaliły się: dom Borowczaka, stodoły Langnera i dwie stodoły należące do zakładu w Marysinie.
W 1925 roku piaskowscy strażacy gasili stodoły Ślachetki w Grabonogu, zaś w 1928 roku za udział w gaszeniu pożaru na Św. Górze otrzymali podziękowanie od ojca przeora. W „Orędowniku Powiatowym” z września 1931 czytamy, że Ochotnicza Straż Pożarna w Piaskach obchodzić będzie w dniu 20 września 1931 roku jubileusz 30-lecia. 18 września 1932 roku strażacy z OSP Piaski gasili palącą się stodołę Jana Andrzejczaka w Grabonogu, natomiast 17 marca 1933 roku zabudowania gospodarcze Franciszka Radoły (także w Grabonogu).
26 sierpnia 1933 roku w Gostyniu powstał Związek Straży Pożarnych Okręgu Gostyńskiego. Do władz związku weszli przedstawiciele OSP Piaski: Franciszek Sikora oraz Franciszek Jakubowski. Okres okupacji przerwał działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach. Niemcy zorganizowali straż przymusową, do której wciągnięto część członków straży pożarnej. W tym czasie okupant wyposażył strażaków w motopompę, umundurowanie drużyny ćwiczącej oraz większą ilość węży. We wrześniu 1945 roku z inicjatywy Stanisława Miraua i Franciszka Sikory doszło do reaktywowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach. Pierwszym prezesem został Stanisław Mirau. 29 kwietnia 1947 roku w lokalu druha Jana Mogiełki na zebraniu sprawozdawczo- wyborczym dokonano zmiany zarządu OSP Piaski. Prezesem został Franciszek Nowacki - przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Piaskach. W dniu 8 listopada 1958 roku w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Piaski odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia i wręczenia jednostce sztandaru. W czerwcu 1960 roku zainstalowano elektryczną syrenę zakupioną przez Gromadzką Radę Narodową. Rok 1982 okazał się znamienny dla OSP Piaski, gdyż właśnie wtedy rozpoczęto budowę remizy strażackiej. 17 maja 1987 roku jest datą szczególną, bowiem tego dnia dokonano uroczystego przekazania do użytku remizy strażackiej, zaś jednostka otrzymała nowy sztandar oraz nowoczesny wóz bojowy.”
Jubileusz był też dniem premiery nowej publikacji autorstwa regionalisty Jana Niedzieli oraz dh Waldemara Owczarskiego wydanej przez CKiB w Piaskach oraz Muzeum w Gostyniu przy wsparciu Gminy Piaski, dotyczącej historii piaskowskiej straży.
W kolejnej części przekazano podziękowania na ręce kronikarki Emilii Kołackiej, Jana Niedzieli i dh Michała Pohla oraz odznaczenia i wyróżnienia.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka z dnia 20 września 2022 r. odznaczony Odznaką Honorową „SEMPER Vigilatn” został dh Waldemar Owczarski
„Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. Gen. Stanisława Taczaka Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali
1. Druh Zdzisław Niewrzędowski
2. Druh Karol Szczeblewski
3. Druh Wojciech Kołacki
4. Druh Wojciech Idkowiak
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego
im. Gen. Stanisława Taczaka Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali
1. Druh Mariusz Majchrzak
2. Druh Łukasz Bryl
3. Druh Maciej Szymański
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. Gen. Stanisława Taczaka Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali
1. Druh Artur Zgoła
2. Druh Robert Pohl
3. Druh Jarosław Zboralski
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach odznaką za wysługę lat odznaczeni zostali:
1. Druh Stanisław Matuszak - 55 lat służby
2. Druh Waldemar Owczarski – 45 lat
3. Druh Eugeniusz Andrzejak – 45 lat
4. Druh Krzysztof Sadowski – 45 lat
5. Druh Piotr Nowak – 45 lat
6. Druh Witold Wojtkowiak – 45 lat
7. Druh Jerzy Leciejewski – 45 lat
8. Druh Karol Szczeblewski – 40 lat
9. Druh Jan Majchrzak – 40 lat
10. Druh Zdzisław Niewrzędowski – 35 lat
11. Druh Paweł Stężycki – 35 lat
12. Druh Michał Pohl – 35 lat
13. Druh Paweł Stawikowski – 35 lat
14. Druh Ryszard Matuszak – 35 lat
15. Druh Wojciech Kołacki – 30 lat
16. Druh Witold Majchrzak – 30 lat
17. Druh Zygmunt Sarbinowski – 30 lat
18. Druh Radosław Hansz – 25 lat
19. Druh Karol Twardowski – 25 lat
20. Druh Tomasz Ciesielski – 25 lat
21. Druh Wiesław Glapka – 25 lat
22. Druh Grzegorz Pawlaczyk – 25 lat
23. Druh Marcin Leśny – 25 lat
24. Druh Paweł Andrzejczak – 25 lat
25. Druh Roman Matuszak – 25 lat
26. Druh Mariusz Majchrzak – 20 lat
27. Druh Łukasz Bryll – 20 lat
28. Druh Tomasz Nawrocik – 20 lat
29. Druh Maciej Szymański – 15 lat
30. Druh Robert Pohl – 10 lat
31. Druh Jarosław Zboralski – 10 lat
32. Druh Artur Zgoła – 10 lat
Życzenia i słowa uznania na ręce prezesa przekazali m. in. Grzegorz Marszałek V-ce Prezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu, Wiesław Glapka Wójta Gminy Piaski i Bernard Dorsz – Przewodniczący Rady Gminy Piaski, Janusz Sikora – Wicestarosta Powiatu Gostyńskiego, Marek Banaszak Prezes Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu, Tomasz Kwieciński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski, Brygadier Tomasz Grelak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego, Mikołaj Wojtyczka - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach oraz delegacje jednostek z terenu gminy Piaski.
Uroczystości zakończyła strażacka grochówka.
Poprzednia
Następna