iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl

Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu gostyńskiego.

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Wydarzenia

Za nami Rajd Smerfów!

2019-06-12 12:42:35

Zdjęcie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu
Wesoła rodzinna zabawa, radosny śmiech towarzyszący wielu zadaniom, radość, ale też i pisk opon na zakrętach odcinka specjalnego – to wspomnienia z tegorocznego rodzinnego samochodowego Rajdu Smerfów.

W sobotę 8.06.19 r. po raz siódmy Papa Smerf, czyli Komandor rajdu Marcin Maciejewski, otworzył „Rajd Smerfów 2019”. Warunkiem startu w rajdzie było zebranie i zgłoszenie załogi rodzinnej (rodzice i dzieci lub dziadkowie i wnuki) oraz specjalne ozdobienie pojazdu. Do rajdu zgłosiło się 12 załóg. Ostatecznie wystartowało dziesięć.

 

Rajd jest już siódmą edycją reaktywowanej w 2013 r. (po trzynastu latach przerwy) imprezy automobilklubowej.

O dziewiątej rano załogi rodzinne z powiatu gostyńskiego, leszczyńskiego grodzkiego i leszczyńskiego ziemskiego zjawiły się na kartodromie pod Górą Zamkową w Gostyniu. Organizatorzy przeprowadzili na dzień dobry kontrolę techniczną pojazdów oraz antydopingową pod kątem spożycia soku z gumi-jagód.

 

Komisja rajdu oceniała udekorowanie (a auta były ozdobione bardzo wesoło i sympatycznie!) i właściwe przygotowanie techniczne pojazdów, w tym posiadanie fotelików dla dzieci. Pierwszą część rajdu stanowiły próby sprawnościowe dla dzieci młodszych i starszych oraz test profilaktyczny: slalom z kijem hokejowym i piłeczką z użyciem alkogogli dla pilotów (najczęściej były nimi mamy). Alkogogle pozwalały poczuć, w jakim stanie jest kierowca po spożyciu alkoholu: obniża się jego koncentracja, spowolnia się czas reakcji, nie można określić kierunków, zniekształca się widziany obraz, są wyraźne zmiany w ocenie odległości, zmniejsza się możliwość oceny sytuacji, pojawia się podwójne widzenie, pojawia się brak koordynacji ruchowej. Nawet wykonanie prostej czynności staje się wtedy problemem, a co dopiero prowadzenie auta.

 

Dla kierowców organizatorzy przygotowali na początek odcinek specjalny: przejazd sprawnościowy na torze kartingowym. 

 

Następnie załogi wyruszyły w 50-kilometrową trasę po powiecie gostyńskim, by przy pomocy wskazówek do rozszyfrowania dotrzeć do wskazanych punktów kontrolnych. Część trasy wiodła przez wioski i tereny niezamieszkałe oraz dukta leśne, a kończyła się w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie na festynie rodzinnym „Powitanie lata”. W trakcie rajdu uczestnicy musieli wykonać zaskakujące zadania specjalne, opracowane przez organizatorów tak, by wykonując je, można było poszerzyć swoją wiedzę o regionie i jego historii.

 

Na pokonanie trasy wyznaczono dwie godziny. Załogi rajdowe, które przyjeżdżały po czasie, otrzymywały punkty karne. Po drodze drużyny miały do wykonania 7 zadań i jedno dodatkowe, specjalne. – „To zadanie przygotował sołtys Goli. Uczestnicy rajdu przy wykonywaniu musieli się wykazać, aby zdobyć drugą listę ze wskazówkami” –wyjaśnił Komandor rajdu Marcin Maciejewski. Tym razem trzeba było znać zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu i pokazać na manekinie, jak to zrobić prawidłowo. Po drodze ekipy musiały np. policzyć witraże w mijanym kościele, poszukać daty wykonania krzyża, jaki stoi w Bukownicy, czy zwrócić uwagę na to, ile razy przejeżdżali przez przejazd kolejowy.

 

Sami startujący w rajdzie rodzinnym przyznawali: – „Ci co wymyślili te zadania, mają niesamowitą wyobraźnię i jeszcze większe poczucie humoru. Mimo że to rajd samochodowy, to nieraz  trzeba było wyjść z auta i pobiegać, by znaleźć odpowiedź. I nie było lekko. Ale na mecie jest satysfakcja i duma!”.

 

Na metę w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie dotarło 10 załóg. Uczestnicy opowiadali o niesamowitych emocjach, których dostarczyło im pokonanie trasy.

 

Komisja rajdu podsumowała wyniki. Zwyciężyła załoga Państwa Machowskich z dziećmi. Drugie miejsce zajęli Państwo Nowaccy z Gostynia z synem. Trzecie miejsce wywalczyli Państwo Gałatowie z dziećmi (Gostyń). Organizatorzy wręczyli nagrody zwycięzcom, m.in. vouchery o wartości 1500 zł, 1000 zł i 500 zł ufundowane przez Gminę Gostyń oraz upominki za udział wszystkim załogom ufundowane przez Stowarzyszenie Forum Demokratyczne.

 

Wszyscy uczestnicy rajdu wzięli następnie udział w festynie integracyjnym „Powitanie lata” w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie i uczestnicząc w jego wesołych zabawach, zdobyli kolejne nagrody niespodzianki ufundowane przez Powiat Gostyński.

Źródło: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w GostyniuiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Gostyniu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Gostyniu i okolicy.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.iGostyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - igostyn.pl