iGostyn.pl reklamy
Gostyń

Zabytkowa kamienica z zewnątrz odzyskała dawny blask

Zdjęcie: gostyn.pl

Większość gostynian kojarzy zabytkową kamienicę u zbiegu ul. 1 Maja i Rynku z apteką, która przez wiele lat funkcjonowała na wysokim parterze. Ten stuletni budynek położony przy gostyńskim rynku przeszedł remont dachu i elewacji.

To jeden z najstarszych obiektów w Gostyniu. Przed II wojną światową miał w tym miejscu swoją siedzibę Bank Pożyczkowy, który w 1929 roku odwiedził Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Budynek położony przy ul. 1 Maja 1 to historia miasta w pigułce. Remont tej architektonicznej perełki oszacowano na kilkanaście milionów złotych. Samorząd od kilku lat szukał możliwości zewnętrznych źródeł dofinansowania tej inwestycji. W końcu się udało i ruszyły prace, które mają ocalić i przywrócić blask tej wyjątkowej kamienicy.

Gmina otrzymała rządowe wsparcie. W pierwszym etapie remontu zajęto się ponad stuletnią konstrukcją dachową i wymieniono pokrycie dachowe. W tym roku równolegle prowadzone były prace związane z wykonaniem elewacji oraz wymianą okien, drzwi (na stylizowane na początek XX wieku) oraz witryny na elewacji zewnętrznej.

Pozostanie do realizacji ostatni etap: remont wnętrza kamienicy. Będzie to przypuszczalnie przedsięwzięcie kilkuletnie.

Źródło: gostyn.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


CERMOTOR

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę