iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Zatroszcz się o auto po zimie

Coraz słoneczniejsza aura, cieplejsze dni kuszą, by pożegnać zimę na dobre. Warto więc także zadbać o auto, które przez ostatnich kilka miesięcy musiało zmagać się z niską temperaturą, śniegiem, solą i wilgocią.

Skrupulatne umycie samochodu, to wstęp do naszych wiosennych prac. Najpierw należy dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach, odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. To dobry moment także na to, by nawoskować karoserię i zadbać o ewentualne odsłonięte ubytki w lakierze. Do zabiegów kosmetycznych, które uprzyjemnią naszą jazdę należeć będzie posprzątanie wnętrza samochodu, umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych.

 

Sól drogowa, brud, jak również niskie temperatury i częste zużycie – wszystko to wpływa na poszczególne elementy układu hamowania. Wiosna to idealny moment, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania.

 

Przy wyższych temperaturach zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości. Użytkowanie takich opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie. Powinniśmy pamiętać, że opony zimowe są droższe w zakupie niż letnie szkoda je więc eksploatować. Wymianę opon na letnie najlepiej zaplanować, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza.

 

Zadbaj o lampy przednie:  drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

 

Jeśli nieraz zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, mogły one zostać uszkodzone, a co za tym idzie, nie będą one dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

 

Jesienią i zimą filtr kabinowy był szczególnie narażony jest na działanie wilgoci. Łatwo mógł się stać miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Jego wymiana o tej porze roku usprawni działanie układu wentylacyjnego. Warto też przyjrzeć się klimatyzacji - prawidłowo działająca zarówno chłodzi jak i oczyszcza powietrze, poprawiając komfort jazdy i dbając o zdrowie pasażerów. Konieczne może być jej odgrzybienie.





Czytaj również

SPEED GLASS
PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

zamów reklamę