Szkoły podstawowe z terenu powiatu zgłosiły 24 uczestników, laureatów eliminacji szkolnych. Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca Komisji – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Monika Zaremba – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kunowie; Danuta Szal – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krobi.
Konkurs składał się z dwóch części: wypracowania i testu z nauki o języku. Uczestnicy mieli 60 minut na napisanie wypracowania.
Druga część – test językowy - rozpoczęła się po przerwie i trwała 40 minut. W tym czasie uczestnicy rozwiązywali test z nauki o języku, sprawdzający wiedzę o związkach frazeologicznych oraz umiejętności z obszaru poprawności językowej.
Podsumowanie konkursu miało miejsce 13 maja w piątek w SP nr 2 w Gostyniu. Prócz uczestników i ich opiekunów oraz członków jury uczestniczyli w nim reprezentanci organizatorów. Spotkanie podsumowujące ozdobiły prezentacje muzyczne i literackie, przygotowane przez uczniów SP nr 2 w Gostyniu, związane z epoką romantyzmu. Tym samym przypomniano, że 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Donata Dolatowska, wicedyrektor SP nr w Gostyniu, pogratulowała wszystkim laureatom dotarcia do powiatowego finału, a polonistom wyjątkowego zaangażowania w przygotowanie uczniów. Przedstawiciel Stowarzyszenia „DZIECKO” Mirosław Sobkowiak podkreślił wagę nauczania języka polskiego w budowaniu i pielęgnowaniu tożsamości narodowej wśród młodych ludzi. Docenił też wybór tekstów romantycznych, pokazujący, że weszły one na stałe do świadomości Polaków i są np. tekstami współczesnych przebojów muzycznych.
Przedstawicielki Komisji Konkursowej ogłosiły wyniki:
Tytuł Mistrza Frazeologii zdobyła Nina Michalewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Tytuł Mistrza Ortografii przyznano Witoldowi Merdzie ze Szkoły Podstawowej w Krobi. Nie przyznano tytułu Mistrza Interpunkcji.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu. Współorganizatorem konkursu było Stowarzyszenie „DZIECKO”.
Poprzednia
Następna