iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Zmagali się z językiem polskim. Jak wypadli?

Zdjęcie: www.powiat.gostyn.pl/Stowarzyszenie „Dziecko”

Zakończył się XIX Powiatowy Konkurs Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. W pierwszym etapie odbywały się eliminacje szkolne. W drugim najlepsi reprezentanci poszczególnych szkół spotkali się w bezpośrednich zmaganiach.  Finał XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych odbył się 6 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Patronat nad konkursem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia.

Szkoły podstawowe z terenu powiatu zgłosiły 24 uczestników, laureatów eliminacji szkolnych. Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca Komisji – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Monika Zaremba – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kunowie; Danuta Szal – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krobi.

 

Konkurs składał się z dwóch części: wypracowania i testu z nauki o języku. Uczestnicy mieli 60 minut na napisanie wypracowania.

 

Druga część – test językowy - rozpoczęła się po przerwie i trwała 40 minut. W tym czasie uczestnicy rozwiązywali test z nauki o języku, sprawdzający wiedzę o związkach frazeologicznych oraz umiejętności z obszaru poprawności językowej.

 

Podsumowanie konkursu miało miejsce 13 maja w piątek w SP nr 2 w Gostyniu. Prócz uczestników i ich opiekunów oraz członków jury uczestniczyli w nim reprezentanci organizatorów. Spotkanie podsumowujące ozdobiły prezentacje muzyczne i literackie, przygotowane przez uczniów SP nr 2 w Gostyniu, związane z epoką romantyzmu. Tym samym przypomniano, że 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

Donata Dolatowska, wicedyrektor SP nr w Gostyniu, pogratulowała wszystkim laureatom dotarcia do powiatowego finału, a polonistom wyjątkowego zaangażowania w przygotowanie uczniów. Przedstawiciel Stowarzyszenia „DZIECKO” Mirosław Sobkowiak podkreślił wagę nauczania języka polskiego w budowaniu i pielęgnowaniu tożsamości narodowej wśród młodych ludzi. Docenił też wybór tekstów romantycznych, pokazujący, że weszły one na stałe do świadomości Polaków i są np. tekstami współczesnych przebojów muzycznych.

 

Przedstawicielki Komisji Konkursowej ogłosiły wyniki:

  • I miejsce: Wiktoria Staśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu
  • II miejsce: Julia Klimczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu
  • III miejsce: Zofia Krawiec ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu

Tytuł Mistrza Frazeologii zdobyła Nina Michalewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Tytuł Mistrza Ortografii przyznano Witoldowi Merdzie ze Szkoły Podstawowej w Krobi. Nie przyznano tytułu Mistrza Interpunkcji.

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu. Współorganizatorem konkursu było Stowarzyszenie „DZIECKO”.

 
Źródło: www.powiat.gostyn.pl/Stowarzyszenie „Dziecko”pasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę