iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Znaczenie wód podziemnych

W tym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym roku obchodzono go pod hasłem "Wody podziemne – uczynić niewidzialne widocznym". O tym, jak ważne są dla nas wody podziemne powinniśmy jednak pamiętać codziennie.

Jak wskazuje ONZ na stronie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody, wody podziemne są niewidocznym skarbem. Nie da się ich dostrzec gołym okiem choć znajdują się tak blisko – tuż pod naszymi stopami. Mają istotny wpływ na nasze życie - w najbardziej suchych częściach świata wody podziemne mogą stanowić jedyne źródło dostępu do wody; w przyszłości wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu, dlatego musimy chronić je przed zanieczyszczeniami oraz zarządzać ich zasobami w sposób zrównoważony, dbając równocześnie o potrzeby ludzi i planety.

 

Znaczna większość zasobów wody słodkiej to wody podziemne. Z danych będących w ewidencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w 2021 r. funkcjonowało w Polsce 12099 ujęć wody wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, w tym 360 ujęć powierzchniowych i 11739 ujęć wody podziemnych.

Źródło: GISTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę